Facebook Google+ Twitter

Syndrom tłuka

Bardzo częste zjawisko z którym mamy do czynienia na każdym kroku.

W mojej firmie jest praca zbiorowa. Pracujemy w 6-osobowym składzie. Każda z nas zna obowiązki pozostałych osób gdyż pracujemy w systemie cyklicznym, tzn. systematycznie zamieniamy się obowiązkami ale tylko jedna znas zawsze jest liderką (zmieniana również cyklicznie, tak jak pozostałe). Wśród nas jest jedna "Niunia" - swoją drogą bardzo sympatyczna, choć tylko do pewnego czasu, która jako liderka sprawdza się bardzo dobrze. Zawsze osiąga cel a nawet go przewyższa, oczywiście przy świetnej współpracy z pozostałymi. Jeśli jednak "Niunia" nie musi być rozliczana z pracy lliderki, nie ciąży na niej tym samym odpowiedzialność za wykonaną pracę grupy, to odpuszcza sobie rzetelność i pracuje na pełnym luzie, zaniżając tym samym efekty aktualnej liderki. Problem w tym, że gdy upominamy ją grzecznie aby trochę przyśpieszyła, obraża się i dochodzi często do konfliktów. Jesteśmy jednak na tyle zgranym zespołem, że nikt nie chodzi z żalem o to do kierownika. Wręcz przeciwnie, wszyscy odpowiedzialni za efekt końcowy próbują znaleźć wymówkę i usprawiedliwienie na słaby wynik pracy, wszyscy kryją "Niunię" a następnie dochodzi do rozliczeń między sobę, tzw. odreagowań. Problem jest nie lada, bo wszystkie prośby czy "groźby" działają na krótko. Przez jakiś czas "Niunia" jest zdyscyplinowana i pracuje jak trzeba, ale gdy poczuje się swobodniej - znów zwalnia pracę.

Moim zdanie "Niunia" nie nadaje się na dłuższą metę do pracy zespołowej i powinno się ją wykluczyć z zespołu. Pewnie dobrze się sprawdzi w pracy indywidualnej. Właśnie, żeby dłużej się nie męczyć powinniśmy o tym wspomnieć kierownikowi - ale kto to zrobi, nikt nie chce być donosicielem. Może wreszcie ktoś naprawdę nie wytrzyma.

Rozwiązanie nasuwa się takie by zdjąć odpowiedzialność z liderki za pracę całej grupy i rozliczać każdego indywidualnie za wykonaną pracę etapowo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.