Facebook Google+ Twitter

Synod Archidiecezji Poznańskiej ukróci samowolę kapłanów

Koniec z przegadanymi kazaniami. Nie można odbierać prawa do chrztu nieślubnym dzieciom. Dość blokad dla katolickich pogrzebów samobójców. Czas na konkretne rozporządzenia. Archidiecezja poznańska jest pierwszą w Wielkopolsce, która po latach dostosuje prawo do wymogów współczesności.

Fot. www.sxc.hu| Dzięki nowym rozporządzeniom katolicy poznają swoje prawa Kolejne decyzje 69. Synodu Archidiecezji Poznańskiej. W 2007 r. zbiorcze opracowanie wszystkich dokumentów zostanie przedstawione abp Gądeckiemu do zatwierdzenia i podpisania. W kościele poznańskim ma być mniej samowoli. Kapłani i proboszczowie będą mieli obowiązek stosowania się do określonych zapisów, zgodnie z projektami podjętymi podczas synodu diecezjalnego (zebranie przedstawicieli duchowieństwa danego terenu) i zatwierdzonymi przez biskupa.


Kazania - czas na współpracę wszystkich


Wśród negatywnych opinii, jakie pojawiają się na temat kazań, można wymienić: brak odpowiedniego przygotowania mówiącego, trudności niektórych kaznodziejów w dostosowaniu formy wypowiedzi do grona odbiorców, nie zawsze właściwy sposób interpretacji tekstów biblijnych oraz czytania listów pasterskich czy też tworzenie z kościelnej ambony mównicy polityka czy sędziego.

W jednym z dokumentów, który dotyczy głoszenia kazań czytamy: "Kaznodzieja musi być przede wszystkim człowiekiem, który stara się rozumieć tych, do których mówi i jest do nich zawsze pozytywnie nastawiony" (punkt 28). Ileż razy ma się wrażenie, że ksiądz lustruje niczym sędzia całe życie odbiorcy kazania, a z niedzielnych mszy zamiast z otuchą i umocnieniem wychodzimy często w stanie lekkiej irytacji?
Ksiądz powinien się posługiwać językiem "poprawnym, pięknym i zrozumiałym dla ludzi współczesnych każdego środowiska, unikając banałów i bylejakości" (p. 29).

Mowa jest też o ważnej współpracy wszystkich w tworzeniu klimatu nabożeństwa i homilii. Synod w dokumencie wprost proponuje, by homilie były omawiane a potem komentowane. Mogą temu służyć np. "odwiedziny duszpasterskie, skrzynka pytań umieszczona przy wejściu do kościoła lub organizowane w parafii ankiety dotyczące kazań" (p. 45). Pozostaje nam czekać.

Sakramenty - bieg przez płotki

W sobotę (9 grudnia) odbyła się w Poznaniu trzecia i zarazem końcowa sesja plenarna 69. Synodu, podczas której przyjęto ostatnie projekty z 32 dokumentów synodalnych.
"Brak zawarcia przez rodziców sakramentu małżeństwa nie jest wystarczającym powodem odmowy udzielenia chrztu świętego dziecku" - głosi fragment jednego z dokumentów. Oczywiście mogą być inne przeszkody, ale sam fakt, iż rodzice nie mają takiego ślubu (a powodów może być wiele, zwykle skomplikowane), nie może być swoistą "karą" dla dziecka. Nie nam pisać wyroki i przyszłość ludzi.
Dokument podkreśla, że "należy dopuszczać do chrztu wszystkie dzieci zgłoszone przez rodziców lub przynajmniej przez jednego z rodziców, albo prawnych opiekunów, jeśli osoby te są wierzące i zobowiążą się, że dzieci będą wychowywane w wierze katolickiej".

Księża nie mogą żądać opłat za udzielanie sakramentów

Istotny zapis tyczy się także kontrowersyjnego "co łaska" za udzielanie sakramentów świętych. Z doświadczenia wiemy, że ten moment bywa dość trudny zarowno dla księży, jak i dla wiernych. W dokumencie jest zapis, że kapłan "nie może żądać opłaty, określać jej wielkości ani uzależniać od niej oprawy zewnętrznej posługi sakramentalnej" - podkreślono w dokumencie.

Znalazł sie też zapis, dotyczący pogrzebu osób, które targnęły sie na swoje życie. Powołując się na opinię Konferencji Episkopatu Polski, która mówi, iż "według powszechnego zdania psychiatrów samobójcy nie są w pełni odpowiedzialni za swój czyn", w dokumencie zapisano, iż właśnie "dlatego nie należy odmawiać im katolickiego pogrzebu, jeżeli w ciągu życia okazywali przywiązanie do wiary i Kościoła". To tylko wybrane zapisy, projekty ustaleń. Podjętych tematów jest znacznie więcej.

Oczywiście pierwsza myśl, która się nasuwa to: kolejna masa teoretyzowania i zapisanego papieru. Z pewnością też, ale sądzę, że zapisy z posiedzenia synodu, które przytoczyłam stanowią wyraz chęci zmian i wyjścia poza utarte schematy wizji kościoła katolickiego i kapłana. Jakie decyzje zapadną i jak będą wcielane w życie, zobaczymy. Z pewnością warto, by we wszystkich diecezjach w Polsce "pokuszono się" o taką refleksję nad kondycją kościoła lokalnego. Bo potrzeba zmian... wszyscy wtedy odetchniemy z ulgą.


Źródła:
Materiał powstał na podstawie dokumentacji KAI, IAR oraz strony internetowej Archidiecezji Poznańskiej m.in.: Projekty dokumentów synodu - http://www.archpoznan.org.pl/synod/


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.