Facebook Google+ Twitter

Synoptycy: to jeszcze nie powódź!

Na razie powodzi rzeczywiście nie ma, ale z wypowiedzi specjalistów wynika, że jeszcze może być, choć pewności nie ma (jak to w pogodzie).

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Here_comes_rain_again.jpgW związku z medialnym zamieszaniem związanym z ostatnimi zmianami pogodowymi i obawami przed powodzią, warszawski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej postanowił zabrać głos.
- Zagrożenie może wzrastać – mówi Łukasz Legutko. – Najbliższe dwa dni będą kluczowe, synoptycy na bieżąco monitorują sytuację – dodaje. Wygląda na to, że od soboty pogoda zacznie się stabilizować.

– Nad Polskę dotarł niż znad Morza Czarnego, bardzo ciepłe zwrotnikowe powietrze – tłumaczy Julita Cedzyńska. – W najbliższym czasie nadal możemy spodziewać się gwałtownych burz (z możliwym gradobiciem) w całym kraju, oraz sporych, choć raczej przelotnych, opadów.

Przedstawiciele Instytutu pytani o ewentualne przygotowania antypowodziowe odpowiadają: "Przejście wysokich wód to normalna sytuacja hydrologiczna. Nie przygotowujemy się, bo zawsze jesteśmy na coś takiego gotowi. Sztaby kryzysowe w konkretnych regionach są informowane o sytuacji".

Pozostaje czekać i na własnej skórze sprawdzać co się wydarzy, bo jak powiedział dzisiaj jeden z synoptyków: "proszę pamiętać - prognozy to tylko prognozy".

***
"To jeszcze nie powódź!" - pod taki hasłem w warszawskim Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej odbyła się dziś konferencja prasowa. Na pytania dziennikarzy odpowiadali pracownicy Centrum Nadzoru operacyjnego: synoptyk - Julita Cedzyńska Ziemba, hydrolog - Marianna Sasim oraz rzecznik prasowy IMiGW - Łukasz Legutko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dla IMGW powódź zaczyna się dopiero, gdy woda podchodzi pod ich siedzibę w Warszawie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.