Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5439 miejsce

"Synowie boga" dla wielbicieli nordyckiej mitologii i wikingów

W ostatnim czasie nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, na księgarskich półkach pojawiła się książka M.D. Lachlana "Synowie boga".

 / Fot. http://www.proszynski.pl/Synowie_boga-p-30533-.htmlM.D. Lachlan, a właściwie Mark Barrowcliffe, to brytyjski pisarz, autor znany w Polsce przede wszystkim dzięki "Dziewczynie nr 44" czy "Niewierności młodego tatusia". "Synowie boga" to jego debiut fantasy, a także początek planowanej serii.

"Synowie boga" to nie lada gratka dla miłośników nordyckich, mrocznych tajemnic, siły i hardości wikingów, a także potężnej dawki wydarzeń przeplatanych magią - pełno tu wróżek, wieszczów, mitologicznego Odyna czy Lokiego.

Wraz z pierwszymi stronami czytelnik zostaje wprowadzony w pełne napięć ponure, posępne, ociekające krwią wydarzenia. Otóż potężny król wikingów, nie doczekawszy się męskiego potomka, wyrusza w dalekie strony, by w tajemnicy przed światem uprowadzić dziecko. Na miejscu znajduje bliźnięta, postanawia więc porwać całą dwójkę, wiedząc, że zgodnie z przepowiednią jednemu pisane życie dziedzica królewskiego tronu (Wali), drugiemu – życie wśród wilczego stada (Feileg). Czy losy rozdzielonych braci skrzyżują się? Tego możemy być pewni. Naszym głównym bohaterom przyjdzie zmierzyć się nie tylko z ludzkimi słabościami, zakazaną miłością. Możemy być także pewni udziału norweskich bogów, wróżek w rozgrywanym dramacie, walk między sobą, a wszystko kosztem ludzi.

Akcja toczy się w dwóch wymiarach – ludzkim (z typowymi problemami egzystencjalnymi) oraz nadprzyrodzonym, metafizycznym. Historia bohaterów osadzona jest w zamierzchłych czasach, za panowania wikingów i mitologicznych wierzeń. Jednak to, co wyróżnia książkę to fakt, iż nordyccy bogowie, wróżki nie pozostają w sferze wierzeń czy przesądów, oni naprawdę istnieją, żyją tuż obok świata ludzi, ingerując w nie z ogromna ochotą. O ile początek książki zapowiadał, że ciekawie spędzę kilka wieczorów degustując się jej treścią, o tyle im dalej, tym mniej ciekawie się działo. Do tego sporą część książki autor poświęca na tkaniu, czasem przydługich i nużących mistycznych scenariuszy obrzędów wieszczek i nieraz obłąkańczych wręcz monologów.

Słabo zbudowane jest napięcie, co gorsze, można domyślić się biegu wydarzeń. Powieść Lachlana to także delektowanie się niewielkimi, ale licznymi haustami informacji. Zmusza do wnikania w specyficzny język, smakowania nordyckiej fauny. Autor bawi swobodą, żonglując wiedzą fachową nordyckich legend, kultury i wierzeń. Na moje szczęście, dzięki zamieszczonym przypisom, autor nie jest pozostawił mnie sam na sam z moją tematyczną niewiedzą. Przedstawia nam niegdysiejsze oblicze kraju fiordów. Wysoką wartość merytoryczną dodają przywołane do życia archaizmy, może ciut przedobrzył z częstotliwością używanych słów "atoli", "Li ci" - nadaje to jednak odpowiedni klimat. No i musimy jednak wybaczyć autorowi gadulstwo…

Ciekawą dla mnie postacią jest Feileg - środowisko, w którym się wychowuje kształtują go na takiego jakim się stał. Jednak pomimo tego odzywa się w nim ludzka natura – z wilkoluda przemienia się w kochającego człowieka. Bohaterowie poddają w wątpliwość istnienie Odyna, toczą z nim wewnętrzne walki - dlaczego Odyn, ich ojciec pozwala na bestialskie mordy niewinnych ludzi składanych mu w ofierze. Podejmują walkę o siebie. Nieraz przychodzi im udowodnić swoje człowieczeństwo. Brakuje mi jednak mocniejszego zabarwienia, wykreowania bohaterów – niewiele się o nich dowiadujemy. Ciekawy aspekt został poruszony przez autora: mimo cech boskości, ogromnej władzy nieosiągalnej dla człowieka, dochodzi do starć o panowanie między bóstwami - jak widać, nie jest to cecha ludzka.

Jaką rolę w tym dramacie odegrał przypadek? Ile człowiek sam może zaplanować, czy jest tylko marionetką w rękach bogów? "Synowie boga" to obowiązkowa lektura dla miłośników tematyki wikingów i mitologii nordyckiej. Źródło ciekawostek dla pozostałych. Książka ta, to mądra lekcja o kulturze i obyczajach. Dzięki plastyczności wypowiedzi książka osiąga zaskakujący rezultat. Czytelnik od pierwszych stron chłonie zapach, wyobraża słynne norweskie fiordy – nasze zmysły pracują na pełnych obrotach, co daje obraz wyrafinowanemu talentowi pisarskiemu.

Kategoria: Fantastyka, fantasy
Tytuł oryginału: Wolfsangel
Liczba stron: 584
Oprawa: miękka
Cena: 42,00 zł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.