Facebook Google+ Twitter

Synteza historii filozofii Kołakowskiego już w księgarniach

Swoista próba historii filozofii wybitnego filozofa i eseisty, Leszka Kołakowskiego, od października dostępna jest w księgarniach.

"Byt jest i nie może nie być, nie-byt nie jest i nie może być" (Parmenides). Czy zdanie to jest tautologią? A może pomyłką? Czy uznanie jego prawdziwości prowadzi do zaprzeczenia istnienia czasu? A może do zaprzeczenia istnienia tego, co czasowi podlega? I co jest miarą pozniania bytu? Czy poznanie to jest możliwe? Kto lub co je sprawia? Czy można określić i poznać nie-byt? I skąd pewność, że byt nie istnieje? A pewność istnienia nie-bytu co stanowi?

Na te i inne pytania poszukuje odpowiedzi Leszek Kołakowski w swej najnowszej książce. "Ułamki filozofii" to
okruchy mądrości i jej braku, filozofów epok minionych i epoki współczesnej. I okruchy światopoglądu tego, kto ułamki przeszłości zebrał. Kołakowski przytacza zdania miłośników nauki o poznaniu, bardziej i mniej radykalnych; racjonalistów i mistyków; logików i twórców największych absurdów w dziejach historii filozofii. Każdy z nich uzupełnia własnym komentarzem, będącym wypadkową jego mądrości i tego, co nie poznał i nie zrozumiał; przenikliwości, precyzyjności, powściągliwości, a czasem przewrotności w dokonywaniu osądów.
Osądów, które na kartach tej książki nigdy nie są jednoznaczne. Autor pozostawia interpretację tego wyciągu z myśli filozoficznej czytelnikowi. Swą obecność zaznacza podkreśleniem tego, co jest jego istotą i sednem.
Zaznacza pytaniem o sens różnorakich sformułowań, które kształtowały filozofię na przestrzeni wieków, zarówno tych, które pozostawiły i pozostawiają trwały ślad - jak i tych, które nie pozostawiły go wcale. Jeśli pozostawiły, gdzie można go odnaleźć? W historii zabawy zwanej filozofią, czy w umyśle i mentalności człowieka? W sercu świata, którym jest...?

Zachęcam do lektury najnowszej pozycji Kołakowskiego, zarówno osoby parające się filozofią, jak i amatorów, dla których ta dziedzina jest nieznana i niezrozumiała. Wnikliwość i nowatorskie podejście autora będzie zapewnie inspiracją do nowych dociekań dla pierwszych, a przystępny język może stać się bodźcem do zgłębienia filozofii - pobieżnego lub dogłębnego - dla drugich. Nie ignorujmy problemu expressis verbis...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.