Facebook Google+ Twitter

Syrena, legenda polskiej motoryzacji, powróci w przyszłym roku?

Syrena, legenda polskiej motoryzacji ma powrócić w przyszłym roku. Kutnowski zakład AMZ przygotował już kilka prototypów nowej wersji pojazdu.

 / Fot. aipFirma AMZ Kutno, która od lat słynie z wytwarzania różnych samochodowych zabudów (m.in. dla służb ratowniczych i policji) oraz projektowania pojazdów wojskowych, ma także swoją wizję kultowej Syreny, która, ze względu na prawa autorskie do pierwotnej nazwy, nazywa się Syrenką.

 / Fot. AIPSyrena była produkowana w latach 1957 - 1972 przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie, a od 1972 do 1983 r. przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Prace koncepcyjne nad nowym modelem auta rozpoczęły się już w 2011 r.

 / Fot. AIP- Udało nam się stworzyć w pełni funkcjonalny prototyp pojazdu - mówił wówczas Karol Szadkowski, specjalista ds. handlowych AMZ Kutno. Od tamtego czasu powstało jeszcze kilka prototypów, które są cały czas testowane i unowocześniane.
Obecnie trwają starania firmy o homologację samochodu, która ma zostać przyznana do końca tego roku. Produkcja na szerszą skalę ruszyłaby w drugiej połowie 2016 r. Zakłada się, że z taśmy mogłoby zjeżdżać od 300 do 500 sztuk rocznie. Ile Syrenka będzie kosztować? Twórcy zdradzają jedynie, że będzie to auto ze "średniej półki'.

Czytaj także: Wreszcie wiemy, jak wygląda powierzchnia Plutona. NASA pokazała pierwsze zdjęcia z przelotu New Horizons


Jednym z inicjatorów projektu jest Mieczysław Wośko, kutnowski biznesmen. Przedsiębiorca nie ukrywa, że myśli o tym, by w przyszłości kutnowskie zakłady produkowały także inne pojazdy nawiązujące do kultowych samochodów z czasów PRL, jak choćby nowe polonezy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

A nie - żart? Choć na zdjęciu Syrenka 2016 - projekt prezenruje się całkiem ładnie. Starej syreny nugdy nie uważałem za "ładną".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie !

Komentarz został ukrytyrozwiń

500 sztuk samochodiwych polskich syrenek rocznie? A może powinno niekoniecznie syrenek powsrawać polskich samochodow dziennie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.