Facebook Google+ Twitter

Syrena Sport. Była zbyt ekstrawagancka dla władz PRL, teraz wraca!

Wielu miłośników motoryzacji kojarzy samochody Syrena z latami świetności PRL. Jednak niewielu wie, że w tamtym czasie miało pojawić się auto sportowe, które mogło przyprawić o szybsze bicie serca. Wtedy się nie udało, teraz jest to możliwe.

Syrena Sport / Fot. fot.Materiał promocyjny Żołądkowa GorzkaSyrena, czyli nasz rodzimy produkt jeszcze z epoki PRL zawsze przyprawiała miłośników motoryzacji o szybsze bicie serca. Kiedy pojawiły się pogłoski o wersji sportowej popularnej syrenki wydawało się, że nasza motoryzacja wspięła się na wyżyny doskonałości. Wtedy do produkcji nie weszła, ale dzięki pewnemu projektowi już niedługo wyjedzie na nasze drogi.

Syrena Sport miała pojawić się w epoce PRL jako projekt nowatorski, obiekt marzeń i pożądania kierowców. Samochód całkowicie oderwany od szarej i nudnej rzeczywistości. Niestety, taki twór w tamtych czasach nie zdobył uznania wśród decydentów i pozostał tylko na deskach kreślarskich. Był zbyt ekstrawagancki dla Polaków, stwierdziła ówczesna władza.

Chociaż po tamtym samochodzie pozostała tylko legenda i plany to wydaje się, że nie wszystko jest jeszcze stracone. Dzięki grupie zapaleńców i najnowszemu projektowi Żołądkowej Gorzkiej na nasze drogi znów być może wyjedzie Syrena Sport.

Syrena Sport - wizualizacja / Fot. fot.Materiał promocyjny Żołądkowa GorzkaEntuzjaści Syreny Sport postanowili zbudować replikę tego samochodu według istniejących planów. Nie było łatwo zgromadzić wszystkie dokumenty, ponieważ auto powstało tylko w jednym egzemplarzu, a i ten już nie istnieje. Dzięki mozolnej pracy, przeszukaniu zbiorów państwowych i prywatnych, zdjęciom z tamtego okresu i wielu rozmowom z osobami, które miały styczność z tym egzemplarzem, udało się zebrać dokumentację.

Obecnie stworzone auto będzie przede wszystkim doskonałą repliką stylistyczną. Wszystkie proporcje mają zostać zachowane. Niestety okazało się, że zdecydowanie łatwiej będzie odbudować Syrenę na karosażu istniejącego już modelu samochodu niż budować ją od zupełnego zera. W wyniku szczegółowych pomiarów i analiz wybór początkowo padł na Alfę Romeo Spider, Mazdę MX5 oraz Fiata Barchettę. Jednak zdecydowano się zrekonstruować Syrenę Sport na legendzie brytyjskiej motoryzacji, czyli na samochodzie Triumph Spitfire 1500 TC.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

karlos
 • karlos
 • 18.09.2012 11:21

świetnie prezentuje się Syrena Sport na tym archiwalnym filmie
http://www.powrotlegendy.pl/filmy/pokaz-specjalny,10

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maria
 • Maria
 • 25.03.2012 23:11

Czołg T 55A miał silnik wysokoprężny a więc na olej napadowy(ON) .Coś ci się kompletnie pomyliło- antek patelmitrz Dzisiaj 18:22
Na benzynę albo syntetyczne odpowiedniki pracują silniki o zapłonie iskrowym , gażnikowym .Wysokoprężne maja pompy wtryskowe i wtryskiwacze i na innej zasadzie jest zapłoń w komorze spalania .

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 25.03.2012 18:22

mój czołg T 55 A palił w trudnym terenie 400 litrów na 100 km,chyba to był gazol albo gazolina.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mechanik
 • mechanik
 • 25.03.2012 11:26

@ z tym głupawym nickiem-PolskaGola Dzisiaj 09:51
Poczytaj sobie o autobusach Solaris.
Możesz sobie poczytać rowniez o kombajnach :Bizon , samochodach ciężarowych :Star , Żubr , Jelcz .poczytaj sobie o ciągnikach np.Dzik a przede wszystkim o Ursus albo o samochodach dostawczych Lublin.
To wszystko produkowaliśmy pomimo utrudnień i zaciekłego zwalczania naszej myśli technicznej przez CCCP(ZSRR) .
Ile w sobie trzeba mieć nienawiści by ciągle o Polsce wypisywać takie brednie w stylu zboka.Zmieniasz ciągle nicki (PolskaGola Dzisiaj 09:51) i próbujesz się dowartościować .Śmierdzi od ciebie na odległość padliną .

Komentarz został ukrytyrozwiń
PolskaGola
 • PolskaGola
 • 25.03.2012 09:51

E tam, auta osobowe. Ale jakie ciężarówki robilim, autobusy. Jelcze, stary, autosany :) te ostatnie do dzisiaj smrodzą po ulicach i jakimś cudem mają dopuszczenie do jazdy :):). No ale jak ambitna pani z biologii w polskiej szkole usadza wybitnego fizyka bo gość nie zna budowy pantofelka to cóż, wychodzi ze szkół armia średnio rozwiniętych przeciętniaków. I taki też mamy obraz polskiej rzeczywistości....... średnio-przeciętny :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
kola
 • kola
 • 25.03.2012 09:41

Honker, polonez, żuk, tarpan, nysa, syrena... brawo polska myśl techniczna.... wstyd z domu wychodzić

Komentarz został ukrytyrozwiń
mechanik
 • mechanik
 • 24.03.2012 22:30

Tak krótki tekst i brak zrozumienia u:Śruba Dzisiaj 22:08
Przecież auto wyraźnie napisał jak się maja rzeczy i napisał między innymi "Obecnie stworzone auto będzie przede wszystkim doskonałą repliką stylistyczną. Wszystkie proporcje mają zostać zachowane."
Można i mój krotki komentarz jeszcze raz przeczytać ten z godziny21:27.
Serdecznie pozdrawiam autora (Marek Bachorski-Rudnicki) za przypomnienie niedowiarkom ,ze jednak nasi konstruktorzy byli bardzo dobrymi fachowcami.
Wszystkich pozdrawiam i cieszcie się ,ze mieliśmy coś własnego pomimo znacznych utrudnień .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Śruba
 • Śruba
 • 24.03.2012 22:08

Ależ oczywiście Taliesin że to obraza.Powinieneś piać z zachwytu nad dziełem "entuzjastów" a nie zadawać kłopotliwe pytania.A ta cała "doskonała replikowatość" że się tak wyrażę dotyczy z grubsza karoserii i może koloru.Reszta to zbieranina z innych aut, od sasa do lasa.A o silnik to już szkoda pytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
 • Taliesin
 • 24.03.2012 21:57

Pytam tylko czy silnik to też przeszczep z Triumpha Spitfire 1500 TC jak podwozie?Czy to jakaś obraza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Mareczku! Dzięki! Serce mi się rozradowało. Chociaż jedna wiadomość pozytywna - dobre i to.
A tak przy okazji to:
Niech Ci los zawsze sprzyja,
A nieszczęście z dala omija.
Dóbr wszelkich, niech Ci przybędzie.
Przyjaznych ludzi spotykaj wszędzie.
(Mnie jakoś, ostatnimi czasy - takowi - omijają)
Tzn. z okazji imienin.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.