Facebook Google+ Twitter

Syria. Amerykanie szykują się do ataku, Baszar el-Asad "odpowie"

Interwencja Stanów Zjednoczonych w trawionej wojną domową Syrii, zbliża się wielkimi krokami. Amerykanie gromadzą we wschodnim basenie Morza Śródziemnego wojskowe samoloty, niszczyciele oraz marines. Przywódca syryjskiego reżimu twierdzi, że jest przygotowany na atak.

Jemeńscy przeciwnicy amerykańskiej interwencji w Syrii / Fot. EPA/YAHYA ARHABAmerykanie prawdopodobnie przygotowują się do ataku na syryjskie jednostki chemiczne i rakietowe, aby uniemożliwić w przyszłości użycie przez reżim broni masowego rażenia. Jest to reakcja na atak gazowy na cywilów na przedmieściach Damaszku z 21 sierpnia. Amerykanie, w przeciwieństwie do Rosjan, obarczają za niego winą syryjski reżim. Podczas ataku śmierć poniosło ok. 1300 osób, w tym wiele dzieci.

Jak podaje TVN24.pl, Amerykanie ściągają na Cypr samoloty szpiegujące U-2, a niedaleko Syrii pojawiły się niszczyciele przenoszące rakiety oraz ogromny okręt desantowy z marines na pokładzie. Na razie nie wiadomo kiedy Stany Zjednoczone rozpoczną operację. Jeszcze w piątek Barack Obama mówił, że na razie nie podjął decyzji w sprawie Syrii.

Jednocześnie syryjska opozycja alarmuje, że amerykańskie ataki rakietowe mogą zagrozić przeciwnikom reżimu Baszara el-Asada. Według opozycjonistów, kluczowe rządowe budynki w Damaszku są ewakuowane, a ludzie wierni przywódcy Syrii są rozlokowywani wśród cywilów, m.in. w szkołach. W jednostkach wojskowych przetrzymywani są natomiast "niepewni" żołnierze, głównie sunnici, którym Baszar el-Asad nie ufa i którzy mogliby zasilić szeregi opozycji.

Przedstawiciele syryjskich służb bezpieczeństwa zapewniają, że są przygotowani na amerykański atak i reżim "w każdej chwili" może odpowiedzieć na agresję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie podoba mi się, że się wahają a tym razem dowody są dziesięć razy poważniejsze niż te w Iraku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.