Facebook Google+ Twitter

Syria. Reżim tłumi kolejne protesty

W Syrii sprawy przybierają gwałtowny obrót. Trwające od 18 marca masowe protesty na ulicach, głównie Dary i Damaszku, są brutalnie tłumione przez wojsko urzędującego od 10 lat Baszara al-Assada, syna poprzedniego dyktatora Hasafa al-Assada.

 / Fot. EPA/JAMAL NASRALLAHCo najmniej 17 osób zginęło podczas piątkowych wystąpień w Darze, przy granicy z Jordanią.
Wydarzenie miało miejsce po tym, gdy tysiące ludzi wyszło na ulice miasta, żądając większej swobody politycznej i wypuszczenia więźniów. Siły bezpieczeństwa rozpędziły tłum używając gumowych kul i ostrej amunicji, gdy
protestujący zaczęli w nich ciskać kamieniami.

Według Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH), w okresie od 18 do 1 kwietnia zginęły w Syrii 123 osoby. Władze odpowiedzialnością obarczają "uzbrojone gangi", z którymi siły al-Assada miałyby walczyć.

Baszar al-Assad robi co może, by utrzymać się na stanowisku. Niedawno powołał nowego premiera, który ma zadanie zorganizowanie nowego rządu (stary został odwołany przez al-Assada). Powołał też komisję, która ma się zająć stworzeniem nowego ustawodawstwa antyterrorystycznego, dzięki czemu ma być możliwe zniesienie obowiązującego od 1963 roku stanu wyjątkowego.

Prezydent odrzuca jednak wszelkie reformy w sferze politycznej. Chce się skupić na rozwiązaniu kryzysu zapasów wody, mającego miejsce w ostatnich latach. Wydaje się jednak, że Syryjczykom to nie wystarczy. "Nie chodzi tu o ten czy inny problem, chodzi o zmienienie Syrii z dyktatury w demokrację" - mówi jeden z rozmówców Al-Jazeery, aktywista z Damaszku. "O zmianę konstytucji, otworzenie życia politycznego, posiadanie wolnej prasy i zniesienie stanu wyjątkowego."

Zaangażowanie w sytuację wewnętrzną odciąga uwagę al-Assada od ostatnich napięć w strefie Gazy. Dyktator w przeszłości otwarcie nazywał Izrael wrogiem, wspierając Hezbollah i Hamas w ich działaniach. Jest też głównym arabskim sojusznikiem Iranu.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.