Facebook Google+ Twitter

Syria. Wojna domowa pochłonęła już 60 tysięcy ofiar

Jak wynika ze specjalnego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, już do ponad 60 tys. wzrosła liczba ofiar, trwającej od blisko dwóch lat, syryjskiej wojny domowej.

59648 - tyle nazwisk Syryjczyków, którzy ponieśli śmierć w starciach w okresie od marca 2011 roku do listopada 2012 roku, znalazło się dotychczas na listach / Fot. Elizabeth Arrott/public domain/WikiCommons"Wstępna analiza statystyczna dokumentacji zabójstw w Syryjskiej Republice Arabskiej" - taki tytuł nosi specjalny raport opracowany na zlecenie jednej z agencji ONZ. 34-stonicowy dokument przedstawia tragiczne skutki - trwającej od blisko dwóch lat - wojny pomiędzy syryjskimi powstańcami, a siłami lojalnymi wobec prezydenta Baszara al-Asada.

59648 - tyle nazwisk Syryjczyków, którzy ponieśli śmierć w starciach w okresie od marca 2011 roku do listopada 2012 roku, znalazło się dotychczas na listach. Jak zaznaczyli ONZ-owscy eksperci, "Raport analizuje tylko te zabójstwa, w przypadku których możliwa jest imienna identyfikacja ofiary, jak również określenie daty i miejsca śmierci".

Jest zatem bardziej niż pewne, że ofiar syryjskiego konfliktu może być znaczne więcej. "Biorąc pod uwagę, że nie było żadnej przerwy w konflikcie od końca listopada, możemy założyć, że już ponad 60 tys. osób poniosło śmierć z początkiem 2013 roku" - powiedziała wczoraj Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka, Navi Pillay.

Wierząc danym zawartym w raporcie ONZ, najwięcej ofiar śmiertelnych wojny domowej odnotowano w rejonie syryjskiej stolicy, Damaszku. Na drugim miejscu tragicznej statystyki znalazło się miasto Homs, z którego cały czas dochodzą wieści o krwawych starciach rebeliantów z siłami rządowymi.

"Nie ma usprawiedliwienia dla masowej skali zabójstw" - oświadczyła Pillay, wyrażając obawę, że bez szybkiego rozwiązania konfliktu, syryjska wojna domowa może pochłonąć kolejnych tysiące ofiar.

Przeczytaj cały raport ONZ nt. ofiar wojny domowej w Syrii (j. angielski)
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.