Facebook Google+ Twitter

Syryjska armia domagała się ataku chemicznego już 4 miesiące temu

Barack Obama nie podjął jeszcze decyzji w sprawie terminu ataku na syryjskie cele wojskowe. Nie wiadomo czy prezydent będzie czekał na raport ONZ w sprawie użycia broni chemicznej w tym kraju.

 / Fot. EPA/YAHYA ARHABW sobotę odbyło się w Wilnie nieformalne spotkanie szefów MSZ UE z sekretarzem stanu Johnem Kerry. "Siedem z ośmiu krajów G8 podziela naszą analizę w sprawie mocnej reakcji, podziela ją też 12 krajów G20" - mówił francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała, że Unia Europejska chce postępować w sprawie Syrii zgodnie z procedurami ONZ. Amerykanie jednak nie są w stanie obiecać, że wstrzymają akcję militarną do momentu opublikowania raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych - informuje TVN24.pl.

 / Fot. EPA/SERGEY GUNEEVNiemieckie media poinformowały wczoraj, że syryjska armia domagała się użycia broni chemicznej już 4 miesiące temu. Nie wyklucza się, że atak przy użyciu sarinu, który miał miejsce 21 sierpnia został przeprowadzony bez zgody Asada. "Bild am Sonntag" powołując się na generała Volkera Wiekera z Bundeswehry napisał również, że spada znaczenie popieranej przez państwa zachodnie Wolnej Armii Syrii. Rosną w siłę mają z kolei ugrupowania terrorystyczne z Al-Kaidą na czele.

Barack Obama prowadzi kampanię przed głosowaniem w Kongresie. W poniedziałek udzieli wywiadów dla sześciu amerykańskich stacji telewizyjnych: ABC, CBS, CNN, NBC, PBS oraz Fox. We wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych wygłosi orędzie do narodu.

Wyniki głosowania w Kongresie nie są przesądzone. Aż 218 członków Izby Reprezentantów może zagłosować przeciwko uderzeniu na Syrię, tymczasem niezbędna większość wynosi 217 głosów - podaje TVN24.

Szczyt państw G20 pokazał, że z obrony reżimu Asada nie zrezygnuje Rosja. Syria jest najważniejszym sojusznikiem Federacji Rosyjskiej na Bliskim Wschodzie i upadek reżimu może oznaczać ograniczenie rosyjskich wpływów w regionie w tym likwidację jedynej bazy marynarki wojennej na poza własnym terytorium. Eskadra Śródziemnomorska liczy już kilkanaście okrętów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

W gruncie rzeczy Asad jest człowiekiem Zachodu. Przez lata też dbał o to, by mniejszości religijne w Syrii nie musiały się obawiać islamskich radykałów. Nie wiadomo co z nimi będzie, gdy dojdzie do interwencji USA.

Zgodzę się, że użycie broni chemicznej nastąpiło bez wiedzy Asada. Ale to też trzeba udowodnić. Bo przecież wyjaśnienie tej sprawy wcale nie oznacza interwencji USA. A przynajmniej nie takiej, która będzie wymierzona w którąś ze stron.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Łukaszu, zgodziłbym się z logiką zawartą w Pana wywodzie, ale na wojnie ludzie nie postępują zawsze logicznie, a kretynów nie brakuje... Sam Asad wszystkiego nie dopilnuje, nawet zakładając, że jest bardzo inteligentnym człowiekiem. Kretyna może mieć w swoim otoczeniu.
To trzeba wyjaśnić. Według mnie, kto temu się sprzeciwia podpisuje się pod tą zbrodnią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wciąż nie ma twardych dowodów, że broni chemicznej użyła strona rządowa.
Zdaniem wielu osób, Asad byłby kretynem, gdyby jej użył. Po co miałby to robić, skoro ma przewagę nad swoimi wrogami? Żeby dać powód do interwencji? Trochę absurdalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po rosyjskich władzach, nie spodziewajmy się empatii wobec jakiegokolwiek narodu, nawet ich własnego. W takich sytuacjach ich zdanie jest g... warte.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że jest takie państwo które może przeciwstawić się reżimom. Poglądy o zbyciu broni są chybione.
Gdyby nie USA nie jedna "bombka" nawet atomowa spadłaby na główki osobom niewrażliwym na cierpienia dzieci porażonych bronią chemiczną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ameryka zamówiła nową broń,dostawa już czeka a stara broń zalega magazyny.Gdzieś trzeba ją zużyć,padło na Syrię, z Irakiem się udało.Poczekają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sarinu użyto. Jest to fakt. Teraz wszyscy ci co bronią ukarania winnych są również mordercami. Nie można znaleźć winnego? Czyżby nie wiadomo było kto odpowiadał za trzymanie takiej broni w swoim arsenale?

A poza tym to wymiotować się chce od tej wszędobylskiej hipokryzji... Bo czym tak naprawdę różni się zabicie człowieka sarinem, wystrzałem z kałacha czy jakiegoś innego M-16 od zabicia innego człowieka poprzez urżnięcie mu głowy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.