Facebook Google+ Twitter

System elektronicznego poboru opłat od ciężarówek wreszcie działa

Od 1 lipca powinien działać system opłat elektronicznych dla ciężarówek. Niestety z powodów technicznych nie udało dotrzymać się terminu. System e-myta uruchomiono dopiero dzisiaj.

Opłaty trafią do Krajowego Funduszu Drogowego i będą przeznaczone utrzymanie polskich dróg. / Fot. Maciej Barnaś, Creative Commons 2.5 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Road_nr_E75_in_Pszczółki.JPG Firma Kapsch, która zajmowała się uruchomieniem systemu nie dotrzymała terminu. Nie udało się go uruchomić 1 lipca. Powodem opóźnienia było niepodłączenie urządzeń zamontowanych na bramach naliczających samochodom przejechane kilometry do systemu informatycznego - podaje RMF FM. Do dziś kierowcy jeździli za darmo, a firma musiała zapłacić karę w związku z niedotrzymaniem terminu.

E-myto zapłacić muszą kierowcy ciężarówek i autobusów. Do opłaty zobowiązani są także kierowcy samochodów osobowych z przyczepą. Kierujący osobówkami nadal będą płacić za przejazd autostradami na bramkach. Z elektronicznego systemu poboru opłat będą mogli dobrowolnie korzystać od przyszłego roku.Uruchomiony system ma zastąpić pobieranie opłat za pomocą kart opłaty drogowej tzw. "winiet". / Fot. Perlmann, Public Domain, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:DAF-XF95.jpg

Sprawdź ile zarabiają kierowcy ciężarówek

Stawka waha się od 0,20 zł do 0,53 zł za kilometr autostrad i dróg ekspresowych oraz od 0,16 zł do 0,42 zł za kilometr dróg krajowych. Więcej zapłacą ciężkie i bardziej zanieczyszczające środowisko samochody. Opłaty trafią do Krajowego Funduszu Drogowego i będą przeznaczone utrzymanie polskich dróg.

W skład systemu Viatoll wchodzą bramownice umieszczone przy drodze oraz urządzenia zwane viaBOX umieszczone w pojazdach. Uruchomiony system ma zastąpić pobieranie opłat za pomocą kart opłaty drogowej tzw. "winiet".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Grzegorz
  • Grzegorz
  • 12.07.2011 23:48

Przez te debilskie posunięcie rządu PO-PSL TIRy jeżdżą przez wioski i miasta omijając drogi ekspresowe i autostrady by nie placic za przejazd po nich !!!Osobowe jeżdża po super drogach i nie zatrzymują się w miastach czy wioskach by je podziwiać a za to grechoty cięzarówki jada i zatruwaja powietrze i zakłucaja ciszę !
Debilizm do potęgi entej tego rzadu !!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po więcej informacji odsyłam na stronę http://www.platnedrogi.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław Filipek
  • Stanisław Filipek
  • 04.07.2011 23:02

Gdzie można zakupić E-myto ??? - prosze o szybkie poinformowanie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.