Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15373 miejsce

Systema w Polsce. Wkrótce ruszą kursy instruktorskie

W kwietniu rozpoczną się kursy instruktorskie uprawniające do samodzielnego propagowania rosyjskiej systemy. Styl, który wymyślony dawno na potrzeby wojska i jednostek specjalnych, na dobre wpisał się w krajobraz polskich systemów walki.

Trening rosyjskiej systemy / Fot. Przemysław KorycińskiPoczątków systemy należy upatrywać w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. W Rosji trwały wtedy prace nad stworzeniem uniwersalnego stylu walki na potrzeby Armii Czerwonej i jednostek specjalnych ZSRR. Opracowywali je (niezależnie od siebie) Wasilij Oszczepkow i Władimir Spiridonow. Oszczepkow był ekspertem judo i jednym z pierwszych Europejczyków, którzy trenowali tę sztukę walki. Spiridonow był specjalistą w zapasach i jujitsu. Ich badania miały na celu stworzenie uniwersalnego systemu walki wręcz, z połączenia techniki narodowych z terenów ZSRR, dalekowschodnich sztuk walki i zachodnioeuropejskich stylów walki wręcz.

Na bazie tego swoistego tygla sztuk walki powstało SAMBO Oszczepkowa, gdzie znajdziemy style judo i regionalne (m.in. Armenia, Gruzja, Chiny, Mongolia) odmiany zapasów. Podwalin systemy należy także upatrywać w stylu SAM Spiridonova, czyli stylu dedykowanego członkom NKWD i ich specjalnym misjom.

Ciało i dusza

Jak podkreślają instruktorzy Systemy, najważniejsze w tej sztuce są relaks i praca z oddechem. Rozluźnienie powoduje, że wyeliminowane zostają wielkie nakłady stresu i strachu powstające podczas walki, dzięki czemu walczący porusza się szybciej i sprawniej, mniej się męczy. Sama technika walki schodzi w tym momencie na drugi plan, każdy instruktor kształtuje ją indywidualnie, najważniejsze to dobra praca oddechowa. Pozwala ona wydobyć „energię wewnętrzną’. W systemie rzadko analizuje się elementy uderzeń, uników czy bloków, ponieważ każdy nasz ruch jest naturalną konsekwencją ataku przeciwnika.

Pszczyna sztukami walki stoi

Pierwszą, oficjalną organizacją, która rozpoczęła propagowanie Systemy w Polsce jest Pszczyńska Akademia Sztuk Walki, zrzeszona w Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki w Warszawie. Z tej polskiej miejscowości, wywodzi się styl walki zwany pszczyńskim.

PASW od lat prowadzi systematyczne zajęcia w kilku polskich miastach, m.in. w Warszawie, Pszczynie, Zielonce. Raz w miesiącu instruktorzy akademii organizują warsztaty szkoleniowe Systemy w Warszawie, gdzie każdy, bez względu na stopień umiejętności i doświadczenia może szkolić się pod okiem doświadczonych trenerów. - W listopadzie 2012 roku gościliśmy specjalnego gościa z Czech Davida Sykorę, czołowego instruktora Systemy w Czechach. Jest on przedstawicielem Sergieja Brościewa, czołowego instruktora w Rosji. Instruktorzy z PASW działają w organizacji Systema Poland, realizującej szkolenia oraz kursy zgodne z statutem i przepisami Unii Europejskiej.

Chcą zakładać kluby

W kwietniu w Warszawie ruszają kursy - szkolenia instruktorskie pod egidą Systema Poland, organizacji działającej w porozumieniu z Polską Federacją Sztuk i Sportów Walki. - Ci, którzy zakończą kurs z wynikiem pozytywnym będą mogli samodzielnie i oficjalnie propagować ten system walki – mówi Malek Talarek, instruktor Systemy. – Lata doświadczeń i stały kontakt z instruktorami Systemy z Rosji i Czech zaowocował m.in. tym, że niedługo ruszy kompleksowy kurs, jedyna tego typu inicjatywa w Polsce. Szkolenia będą organizowane przy pełnej akceptacji wieloletniego instruktora Systemy Davida Sykory oraz czołowego przedstawiciela z Rosji Siergieja Borściewa. Pierwsze szkolenie ma charakter zapoznawczy i przybliżający główne zasady tego systemu – dodaje Marek Talarek.

Program szkolenia obejmuje poznanie głównych zasad Systemy, naukę poruszania się, padów i przyjmowania ataku, przyjmowania i zadawania ciosów ręcznych i nożnych, specyficzne dla tego systemu walki ćwiczenia siłowe i wzmacniające i przede wszystkim oddechowe, będące jednym z głównych aspektów tego stylu walki. – Tego typu szkolenia mogą być zalążkiem do powstania klubów Systemy w Polsce, do czego nie ukrywam dążymy. Chcemy zakorzenić Systemę w całym kraju – mówi instruktor z PASW.

Szkolą online

Dla tych, którzy chcą poznać Systemę "na odległość", instruktorzy uruchomili wirtualny kurs w formie lekcji. Na stronie internetowej www.systemapoland.pl dostępna jest darmowa prezentacja wideo, dzięki której można nauczyć się kilku technik.

– Systema to sztuka walki dedykowana dla każdego. Doskonale sprawdza się w kursach służb mundurowych, samoobrony dla kobiet, kursach mieszanych dla dorosłych. Treningi oparte o metody badań naukowych nie przeciążają organizmu, wzmacniają fizycznie i psychicznie. Najważniejszym w Systemie jest człowiek i chęć jego rozwoju. Naszym celem jest przygotowanie przyszłych instruktorów, propagowanie tej sztuki walki i pomoc przy zakładaniu klubów w całej Polsce – podsumowuje Marek Talarek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.