Facebook Google+ Twitter

Sytuacja powodziowa w Łódzkiem poprawia się

W województwie łódzkim został odnotowany spadek poziomu wody na niektórych rzekach.

Zbiornik Jeziorsko / Fot. Jovan VukovićKulminacyjna fala powodziowa przemieszcza się na rzece Warcie i w chwili obecnej mija Sieradz gdzie stan wody na wodowskazie wynosi 545 cm, gdzie 125 cm jest powyżej stanu alarmowego i wchodzi do zbiornika Jeziorsko, zaś na rzece Pilicy przeszła za Sulejów. Stan wody na rzece Pilicy wynosi 343 cm, gdzie 113 cm jest powyżej stanu alarmowego i wchodzi do zbiornika sulejowskiego. Zgodnie z prognozami, na skutek przemieszczającej się fali kulminacyjnej rzeką Wartą i zwiększonego zrzutu wody ze zbiornika Jeziorsko.

Jak poinformował mnie Krzysztof Janecki z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zgodnie z decyzjami dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej odpowiednio z Warszawy i Poznania, od kilku dni prowadzone są zwiększone zrzuty wody ze zbiorników Sulejów (do wartości 177 m sześć./s) i Jeziorsko (od godz. 20.00 do wartości 360 m sześć./s, gdyż dopływ do zbiornika wynosi ok. 480 m sześć./s), które mają na celu przygotowanie ich do zretencjonowania większej ilości wód powodziowych. Powoduje to jednak istotny wzrost zagrożenia powodziowego (podtapianie terenów) poniżej zapór czołowych obu tych zbiorników.

Według wstępnych informacji, na skutek istniejących niekorzystnych warunków hydrologicznych, na terenie województwa łódzkiego podtopieniu uległo ponad 246 tys. ha, przez co ponad 33 tys. osób jest poszkodowanych. Dotychczas na ewakuację zdecydowało się 65 osób oraz 1 tys. szt. zwierząt gospodarczych. Podtopieniu uległo blisko 1700 budynków mieszkalnych, 15 obiektów użyteczności publicznej, 20 obiektów sportowych, 30 szkół, 5 przychodni lekarskich, 3 domy pomocy społecznej, 8 placówek kultury, 18 oczyszczalni ścieków i 95 ujęć wody. Uszkodzeniu uległo 480 km dróg oraz 640 kładek i przepustów drogowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.