Facebook Google+ Twitter

Sytuacja w Bombaju nadal nie została opanowana

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-27 07:15

Terroryści przetrzymują zakładników w trzech punktach miasta. W hotelach Trident-Oberoi i Taj Mahal Palace doszło do kolejnych wybuchów i wymiany strzałów.

Według najświeższych informacji przekazanych do Ministerstwa Spraw Zagranicznych przez Konsulat Generalny RP w Bombaju wszystko wskazuje na to, że wśród ofiar zamachów terrorystycznych nie ma obywateli polskich. W hotelu Taj Mahal, gdzie znajduje się jeden z polskich obywateli, akcja uwalniania zakładników i ich ewakuacja dobiega już końca. Natomiast w położonym 600 metrów dalej hotelu Trydent Oberoi akcja sił antyterrorystycznych jest obecnie w toku. Polak, który przebywał w tym hotelu został już uwolniony.

Wszyscy, którzy niepokoją się o losy członków swoich rodzin lub wiedzą o osobach przebywających w Mumbaju, proszeni są o bezpośredni kontakt z Konsulatem i o przekazanie bliższych informacji na ich temat – dane osobowe, miejsce zaplanowanego pobytu i numer telefonu komórkowego.

Telefony do Konsulatu Generalnego RP w Bombaju:

numer kierunkowy 009122
numery telefonów: 23633863; 23633864;23633663; 23634601; 23634678 i
23684999


Z doniesień agencji informacyjnych:

Indyjskie siły bezpieczeństwa zajmują hotele - Trident-Oberoi i Taj Mahal Palace w dzielnicy Colaba oraz biurowiec Nariman Point. We wszystkich tych budynkach terroryści przetrzymują kilkudziesięciu zakładników, w tym cudzoziemców.

Mimo sporadycznej wymiany strzałów oraz wybuchów wewnątrz budynków, indyjskie siły bezpieczeństwa ewakuują ludzi z zagrożonej strefy. Wśród 101 zabitych w nocnych zamachach terrorystycznych jest 6 cudzoziemców. Indyjskie media informują, że hotelu w Taj Mahal Palace zginęło między innymi dwóch funkcjonariuszy amerykańskiego wywiadu.

Bombaj: W opanowanych przez terrorystów hotelach są dwaj Polacy

Polski konsul Janusz Byliński powiedział, że Polacy nie są zakładnikami, a jedynie nie mogą wydostać się z hoteli.

Miejsce zamachu w Bombaju, 26 listopada / Fot. PAP/EPAKonsul podkreślił, że Polacy są na razie bezpieczni. Przebywają w swoich pokojach i utrzymują kontakt z konsulatem. Byliński dodał, że konsulat nie ma informacji o Polakach, którzy zostali ranni lub zabici w czasie zamachów.

Sytuacja w mieście jest daleka od normalności. Zamknięto szkoły, wyższe uczelnie i wiele firm. Jednostki antyterrorystyczne przygotowują się do ataku na hotele "Tadż Mahal" i "Oberoi", w których terroryści przetrzymują zakładników. Według indyjskiej telewizji, terroryści pojmali Amerykanów i Brytyjczyków, wśród zakładników ma też być kilku obywateli Izraela. Dokładne informacje o zakładnikach nie są jednak podawane do wiadomości publicznej.

Zamachowcy ukryli się też w dwóch biurowcach koło hotelu "Oberoi". Prawdopodobnie wzięli tam zakładników - Hindusów. Według miejscowych władz, część zamachowców ukrywa się w mieście. Zdaniem konsula, może więc dojść do kolejnych starć.

Bilans wczorajszych zamachów nie jest zamknięty. Lokalna telewizja mówi o ponad stu zabitych i stu rannych. Inne źródła podają, że zginęło 87 osób, a kilkaset zostało rannych.

Przeczytaj także wcześniejsze doniesienia z Indii:

Indie: W zamachach terrorystycznych zginęło co najmniej 80 osób
Indie: Strzelanina w Bombaju

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.