Facebook Google+ Twitter

Sytuacja w Unii Europejskiej po zatwierdzeniu sankcji wobec Iranu. Resume

Sankcje UE, jakie zostały formalnie zatwierdzone doczekały się pierwszych komentarzy i prognoz. Stanowisko Iranu, który pozostaje w izolacji za sprawą tej decyzji, przedstawia się jako nadal problematyczne.

 / Fot. logo23 stycznia w Brukseli miało miejsce spotkanie ministrów spraw zagranicznych w sprawie zaostrzenia polityki wobec Iranu. Nadrzędnym celem, jaki przyświecał pełnej implementacji europejskich sankcji wobec Iranu pozostaje ochrona ekonomii tego kontynentu. Decyzje w kwestiach handlu irańską ropą naftową, zawierania umów i kontraktów będą obowiązywać do 1 lipca 2012 r. co ma dla wielu krajów UE kolosalne znaczenie. Zainteresowani, między innymi Grecja, dla której wydaje się to być najbardziej dokuczliwe mają jedyną możliwość. Poszukiwać dla siebie ratunku w alternatywnych czy też zastępczych źródłach ropy naftowej. W tym wszystkim, Iran pozostaje w swoich wypowiedziach na poziomie odbieranym jako prowokacja. Mimo tego, UE z wiodącą rolą Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec wzywa Iran do negocjacji i zmiany swojego nastawienia, tym bardziej, iż nie mniej od problemów paliwowych do rangi wielce niepokojącego dylematu urósł irański program badań nuklearnych.

35 proc. światowego handlu ropą naftową odbywa się na kluczowym odcinku jakim http://www.worldofmaps.net/en/middle-east/map-iran/relief-map-iran.htm / Fot. Onlinemaps and Citymaps, domena publicznapozostaje cieśnina Ormuz. Iran zapewnia w swoich deklaracjach, że ma prawo zamknąć ten region dla ruchu poprzez wprowadzenie blokady. Sky News przytacza wypowiedź Mohammada Kassariego, który jest jedną z czołowych postaci odpowiedzialnych za dyplomację i bezpieczeństwo w Iranie: "Jeżeli nastąpią jakiekolwiek zakłócenia w sprzedaży irańskiej ropy, cieśnina Ormuz zostanie definitywnie zamknięta."

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad / Fot. Daniella Zalcman,Creative_Commons 3.0Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad przebywający obecnie z wizytą w krajach Ameryki Łacińskiej twierdzi, że rozpatrywanie ewentualnej blokady w cieśnin ie Ormuz jest "medialną propagandą" Stanów Zjednoczonych. Dodał jednak co zauważył dziennik Polska Times: "Embargo i sankcje wobec Iranu nie dały żadnego efektu. Naturalnie jeśli Stany Zjednoczone chcą szkodzić ludowi irańskiemu, to okaże się, że jest on czujny i silny (...) i odpowie
na to." Ropa naftowa jest dla Iranu naturalną i nieodzowną częścią procesów życiowych państwowego organizmu. Dochód tego kraju, to aż 80 proc.wpływów pochodzących z handlu ropą naftową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 19.03.2012 11:17

Czy stolicą unii jest Tel Awiw? Europa tak tańczy jak jej Mosiek zagra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.