Szachtar awansował do ćwierćfinału, CSKA było bez szans

20 marca, o godz. 13.00 w szwajcarskim Nyonie odbyło się losowanie par ćwierćfinałowych pucharu UEFA. Szachtar Donieck niespodziewanie awansował, pokonując 2:0 na własnym stadionie drużynę CSKA Moskwa.

Przed losowaniem było pewne, że tytułu nie obroni zdobywca Pucharu UEFA sprzed roku - Zenit St Petersburg. Rosjanie w 1/8 finału odpadli za sprawą włoskiego Udinese (0:2 i 1:0). Drużyny w ćwierćfinale reprezentują pięć krajów. To po dwa zespoły z Niemiec, Ukrainy, Francji i po jednym z Anglii i Włoch.
Werder Brema - Udinese Calcio
Szachtar Donieck - Olympique Marsylia
Hamburger SV - Manchester City
Paris Saint Germain - Dynamo Kijów
Pierwsze mecze zostaną rozegrane 9 kwietnia, rewanże zaś 16 kwietnia.

W półfinale spotkają się zwycięzcy dwumeczów (pierwsze mecze 30 kwietnia, rewanże 7 maja):
Szachtar Donieck/Olympique Marsylia - Paris Saint Germain/Dynamo Kijów
Hamburger SV/Manchester City - Werder Brema/Udinese Calcio

A oto krótka relacja z meczu Szhachtar Donieck - CSKA Moskwa

Pierwszy mecz na stadionie na Łużnikach wygrała drużyna rosyjska 1:0 po bramce z rzutu karnego Brazylijczyka Wagnera Love. Podopiecznym trenera Zico awans dawał zaledwie remis. Gospodarze, aby awansować do kolejnej fazy pucharu UEFA, musieli w rewanżu wygrać.

Od początku spotkania to drużyna z Doniecka panowała na boisku. Pierwsza naprawdę groźna akcja tego zespołu miała miejsce w 24. minucie, gdy Jurij Gladkiy precyzyjnie strzelił w długi róg bramki, lecz świetną paradą popisał się kapitan CSKA – Igor Akinfeev i uchronił gości przed utratą pierwszej bramki. Piłkarze drużyny rosyjskiej grali nadal chaotycznie i niedokładnie, przez co nie mogli wedrzeć się w pole karne rywali.

W 32. minucie po strzale Jansona piłka odbija się rykoszetem od jednego z obrońców CSKA i trafia wprost pod nogi Luiza Adriano, który jednak nie wykorzystuje okazji do strzelenia bramki, będąc sam na sam z bramkarzem. Ten ostatni popisał się przy tym świetną interwencją. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem bezbramkowym.

W drugiej połowie znowu Szachtar ruszył do zdecydowanych ataków. W 52. minucie holenderski sędzia podyktował dla Szachtara rzut karny za faul na Luzie Adriano. Fernandinho po perfekcyjnym strzale zamienił karnego na 1:0 dla gospodarzy. W przeciągu kilku kolejnych minut Szachtar miał dwie dogodne sytuacje, by podwyższyć rezultat. Pierwszą zmarnował brazylijski snajper Luiz Adriano (zdecydowanie najlepszy zawodnik tego meczu), który nie trafił po raz kolejny w sytuacji sam na sam. Chwilę później strzał z jedenastu metrów Gladkiya zatrzymał się na słupku rosyjskiej bramki.

W 70. minucie po dośrodkowaniu Fernandinho z lewej strony boiska, piłkę głową strącił Gladkiy, futbolówka trafiła po raz kolejny pod nogi Luiza Adriano. Brazylijczyk tym razem nie mógł spudłować, bo uderzał na pustą bramkę. Po stracie drugiej bramki to drużyna CSKA starała się przejąć inicjatywę na boisku, lecz nie przyniosło to żadnego rezultatu.

Ukraińska drużyna doskonale zorganizowała również linię defensywną i jakiekolwiek ataki zespołu gości nie przynosiły efektu. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 dla Szachtara, co dało tej drużynie awans do ćwierćfinału rozgrywek o puchar UEFA.