Facebook Google+ Twitter

Szachy jak w średniowieczu. Relacja z Szachowej Nocy Muzeów 2011

Szachiści po raz drugi wzięli udział w obchodach Europejskiej Nocy Muzeów. W siedzibie Polskiego Związku Szachowego w Al. Jerozolimskich 49 w Warszawie można było zwiedzić wystawę "Szachy w średniowieczu, średniowiecze w szachach".

Uczestnicy turnieju szachowego na tle wystawy "Szachy w średniowieczu, średniowiecze w szachach" / Fot. Dorota RzepeckaEuropejska Noc Muzeów od dziesięciu lat jest jednym z najważniejszych wydarzeń naszego kontynentu. W ponad 120 miastach muzea, galerie i inne placówki kulturalne otwierają wieczorną porą drzwi dla zwiedzających. W Polsce Noc Muzeów odbyła się po raz ósmy, a szachiści wzięli w niej udział po raz drugi.

Głównym punktem programu Szachowej Noc Muzeów 2011 była wystawa "Szachy w średniowieczu, średniowiecze w szachach", przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i udostępniona Polskiemu Związkowi Szachowemu specjalnie na tę okazję.

Czytaj też: Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach na półmetku

Agnieszka Stempin z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu opowiada o pradziejach gry w szachy / Fot. Tomasz DelegaWieczór ubarwiły dwie prezentacje o historii szachów. Autorka wystawy Agnieszka Stempin opowiedziała o pochodzeniu gry w szachy i jej rozwoju od starożytności do końca średniowiecza, pokazując, że królewska gra w każdej epoce jest odzwierciedleniem świata duchowego i mentalności człowieka.

Tomasz Lissowski z Komisji Historycznej PZSzach zaprezentował "Szachowy spacerownik warszawski" i zabrał słuchaczy na wirtualną przechadzkę trasą starych szachowych kawiarni, miejsc spotkań i domów przedwojennych mistrzów oraz ich grobów na stołecznych cmentarzach: Powązkowskim, Żydowskim, ewangelicko-augsburskim i ewangelicko-reformowanym. Wirtualny spacer po przedwojennej Warszawie zakończył się w Palmirach, gdzie podczas II wojny światowej rozstrzelano bywalców kawiarni szachowej przy Marszałkowskiej 76, w tym polskiego olimpijczyka i pierwszego mistrza Polski Dawida Przepiórkę.

Wszyscy uczestnicy Szachowej Nocy Muzeów mogli wziąć udział w rozgrywkach szachowych, w tym w dwóch turniejach szachów błyskawicznych lub zagrać w szachy tak, jak grywano w nie w średniowieczu: rzeźbionymi w drewnie figurkami, siedząc na rozłożonych na podłodze poduszkach, na szachownicy rozstawionej na okrytym futrem kufrze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.