Facebook Google+ Twitter

Szachy: trwa 50. Memoriał Akiby Rubinsteina

W dniach 18-26.08.2014r. w Polanicy Zdrój odbywa się najstarszy w Polsce 50. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina. Spodziewane jest blisko 450 zawodników w głównych grupach turniejowych. Zawody zostaną rozeg

Zmagania podczas 50 Memoriału Akiby Rubinsteina / Fot. Telewizja SudeckaZawody rozegrane są z podziałem na grupy: B – turniej dla zawodników z rankingiem FIDE powyżej 1700, C – turniej seniorów: mężczyźni od 60 lat, kobiety od 50 lat, D – turniej zawodników z rankingiem FIDE do 2000 i bez rankingu FIDE, E – turniej dla dzieci do lat 14, F – turniej dla dzieci do lat 10, G – turniej dla osób bez kategorii szachowej. W najsilniejszych zawodach spodziewani są zawodnicy z Ukrainy (m.in. Vadim Skhishkin), Rosji (Boris Furman), Białorusi (Sergei Zhuck) i Indii (Jha Sriram). Zwycięzca grupy B otrzyma nagrodę w wysokości - 4000 PLN, grupy C - 1500 PLN, D - 2500 PLN, a grup: E, F, G - nagrody rzeczowe, w każdej grupie co najmniej 10% uczestników otrzymuje nagrody.
Oprócz imprez głównych obserwujemy wiele imprez towarzyszących. Dla szachistów i nie tylko przewidziany został na polanickim Orliku turniej piłki nożnej, a w kościele pw Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny koncert muzyki organowej. Ciekawie zapowiada się też mecz seniorów Polska - Czechy
Sędzią i dyrektorem zawodów jest sędzia międzynarodowy Rafał Siwik z Wrocławia.

Z historii


Pierwszy Memoriał został rozegrany w 1963r. Jego Idea zrodziła się podczas spotkania Maxa Euwe (eks-mistrza świata) z działaczami Polskiego Związku Szachowego, na którym przyszły prezydent FIDE powiedział: Jeśli memoriał – to tylko Rubinsteina! Każdy szachista, bez względu na posiadany tytuł, będzie uważał za wielki zaszczyt zaproszenie na turniej poświęcony pamięci Akiby Rubinsteina! Pomysł ten podchwycili Jerzy Arłamowski (prezes OZSzach we Wrocławiu) i Karol Grzejszczyk (dyrektor Uzdrowiska w Polanicy Zdroju). Ich staraniem odbył się jeszcze tego samego roku pierwszy turniej, którego tryumfatorem został bułgarski arcymistrz Nikoła Pydawski.
Memoriał przez wiele lat był najsilniejszym turniejem kołowym rozgrywanym w Polsce. W polanickich zawodach startowali m.in.: mistrzowie świata: Wasilij Smysłow, Anatolij Karpow i Weselin Topałow, mistrzynie świata: Nona Gaprindaszwili i Zsuzsa Polgár.
Najsilniejszy turniej memoriałowy rozegrano w 2000 r., osiągnął on wówczas rangę XVII kategorii FIDE (średni ranking turnieju wyniósł 2673). Wśród dotychczasowych zwycięzców memoriału znajduje się sześciu polskich szachistów: Andrzej Filipowicz (1964), Włodzimierz Schmidt (1973, 1981), Robert Kempiński (2006), Bartosz Soćko (2007), Aleksander Hnydiuk (2011) oraz Wojciech Moranda (2013).

Arcymistrz


Akiba Rubinstein (12.12.1882 – 15.03. 1961) - polski szachista pochodzenia żydowskiego, jeden z czołowych zawodników świata w pierwszych dekadach XX wieku. Już w 1903 r. podczas wszechrosyjskiego turnieju szachowego w Kijowie Akiba Rubinstein zajął piąte miejsce, wyprzedzając wielu czołowych szachistów rosyjskich. W 1904 r. w spotkaniu o mistrzostwo Łodzi Akiba Rubinstein pokonał znanego łódzkiego szachistę Henryka Salwe. W 1906 r. zdobył wicemistrzostwo Rosji, a w międzynarodowym turnieju w Ostendzie zajął trzecie miejsce. W następnych latach osiągał kolejne sukcesy i tytuły mistrzowskie: w Karlsbadzie (1907), Wiedniu i Pradze (1908), Petersburgu (1909) i Warszawie (1910). Uznawano go za jednego z prekursorów nowoczesnej gry pozycyjnej. W 1912 roku Akiba Rubinstein osiągnął zupełnie niecodzienny sukces: wygrał kolejnych pięć ważnych międzynarodowych turniejów w ciągu jednego roku: w San Sebastián, Pieszczanach, Wrocławiu, Warszawie i Wilnie. Nie zdarzyło to się nigdy przedtem. Pięćdziesiąt lat później Bent Larsen wygrał pięć turniejów z rzędu, jednak zajęło mu to trzy lata. Tak więc seria Rubinsteina pozostaje rekordem do dzisiaj. Do 1914 roku Rubinstein zachowywał jeszcze nadzieję na rozegranie meczu o mistrzostwo świata, jednak wybuch I wojny światowej ostatecznie pokrzyżował wszystkie plany. W latach dwudziestych zwyciężył w bardzo silnym turnieju w Wiedniu aż o 1½ punktu przed Ksawerym Tartakowerem. W pokonanym polu pozostali m.in. Siegbert Tarrasch, Geza Maroczy, Aleksander Alechin i Richard Réti. Przez następne dziesięć lat uczestniczył w wielu turniejach, zajmując zawsze czołowe miejsca. W 1930 roku poprowadził polską drużynę do zwycięstwa na III szachowej olimpiadzie w Hamburgu przyczyniając się do zdobycia przez Polskę drużynowego mistrzostwa świata. Sam odebrał nagrodę za najlepszy wynik indywidualny (13 zwycięstw, 0 porażek, 4 remisy).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.