Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17041 miejsce

Szafranowa moc

Szafran jest równie niezwykły, co drogi. Znany w starożytności ze swych leczniczych właściwości, opiewany przez perskich uczonych jako sposób na melancholię, używany był w chorobach serca i wielu innych dolegliwościach.

Lecznicze właściwości szafranu
Crocus sativus / Fot. Line1, źródło:WikiDziś szafran ma klinicznie udowodnioną skuteczność w leczeniu wielu chorób: od reumatyzmu po nowotwory. W ostatnich latach przebadano szafran pod kątem depresji. W trzech ślepych próbach (placebo, fluoksetyna czyli prozak oraz imipramina), szafran miał identyczną skuteczność jak dwa syntetyczne leki antydepresyjne. W Polsce pojawiła się pierwsza nalewka poprawiająca nastrój na bazie szafranu, którą można kupić w aptekach bez recepty. Skuteczna dawka poprawiająca nastrój to 10 ml nalewki szafranowej na dobę, 2 razy dziennie.

A co to tak naprawdę szafran?
Szafran to tak naprawdę czerwone słupki kwiatowe jednej tylko odmiany krokusa - Crocus sativus L. Aby uzyskać 1 gram szafranu, trzeba jesienią, o świcie, zanim rosa nie wyschnie, własnoręcznie zerwać prawie 200 kwiatów. Później są one odpowiednio selekcjonowane, przesiewane i suszone.

W trakcie suszenia pomarańczowa barwa ulega zmianie na brunatnoczerwoną, pojawia się również charakterystyczny zapach. Zbiór szafranu od wieków odbywa się ręcznie, przez co jest bardzo kosztowny i czasochłonny. Nie dziwi więc, że szafran uchodzi za najdroższą przyprawę świata.

Skąd się wziął szafran?
Szafran wywodzi się z Azji Mniejszej. Obecnie jego głównym rejonem uprawy jest basen Morza Śródziemnego, głównie Hiszpania, Grecja, Francja, Turcja, Iran, Maroko, Kaszmir.

Przyprawa znana była już w czasach Aleksandra Wielkiego. W XI wieku szafran pojawił się w Europie: w Niemczech i Francji, a kilka wieków później w Anglii. Stosowano go do różnych celów: do produkcji leków i perfum, ale także jako barwnik do tkanin. Do dzisiaj mnisi buddyjscy używają szafranu do farbowania swoich szat. Jest on uznawany za symbol mądrości.

Na dobry nastrój i zdrowie
Istnieje mnóstwo źródeł, które mówią o walorach leczniczych szafranu. A był on stosowany i ceniony już w starożytności. W tamtych czasach szafranu używali uczeni perscy, żeby między innymi pozbyć się melancholii oraz odzyskać energię i dobry nastrój.

Starożytni Persowie polecali szafran jako środek na poprawę nastroju. Jeden z najznamienitszych naukowców perskich Ibn Sina (980 – 1037), znany pod imieniem Avicenna, opisał stosowanie szafranu dla poprawienia nastroju w swoim dziele pod tytułem "Al-Qanun fi al-Tibb", nazywanym również Kanonem Medycyny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.