Facebook Google+ Twitter

"Szaleństwo katalogowania" Umberto Eco za tydzień w księgarniach

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-10-28 12:06

Po ogromnym sukcesie wydanych na rynku polskim przez Rebis książek "Historia piękna" i "Historia brzydoty" już 3 listopada trafi do księgarń najnowsze dzieło Umberta Eco, jednego z najsłynniejszych naukowców i pisarzy XX wieku, zatytułowane "Szaleństwo katalogowania".

 / Fot. RebisW całej historii kultury zachodniej wielokrotnie pojawia się zamiłowanie do tworzenia katalogów: spisów świętych, formacji żołnierskich, katalogów roślin leczniczych, inwentarzy skarbców i tak aż do parad i pokazów początku XX wieku ogarniających scenę muzyczną i modę.

Owo szaleństwo tworzenia katalogów nie jest ani czymś niewinnym, ani przypadkowym. Kultura preferuje zamknięte, stabilne formy, kiedy ma pewność co do swojej tożsamości - tworzy spisy, kiedy staje w obliczu nieuporządkowanych serii zjawisk, których nie da się zaklasyfikować na podstawie znanych kryteriów.

Dlatego właśnie poetyka list i spisów przewija się przez całą historię sztuki i literatury. Objawia się nie tylko w prostych formach, jak stare bestiariusze z wykazami baśniowych stworów, w XVI-wiecznych kolekcjach fauny i flory, ale też bardziej skomplikowanych realizacjach, np. u Homera i Joyce’a, onirycznych krajobrazach Boscha i we współczesnych dziełach Warhola i Armana.

Umberto Eco w swojej książce zastanawia się nad tym, w jaki sposób sama idea listy zmieniała się w miarę upływu wieków i jak odzwierciedlała ducha czasu. Oprócz tekstu autora książka zawiera także antologię tekstów literackich oraz ogromną liczbę reprodukcji dzieł sztuki, ilustrujących zawarte w niej tezy.

 / Fot. RebisUmberto Eco, jeden z najsłynniejszych naukowców i pisarzy współczesnych, urodził się w Alessandrii w Piemoncie w 1932 roku. Wykładał na uniwersytetach w Turynie i Mediolanie, obecnie jest profesorem Uniwersytetu w Bolonii. Prawdziwą sławę przyniosły mu powieści: "Imię róży" (jeden z największych bestsellerów w historii literatury), "Wahadło Foucaulta", "Wyspa dnia poprzedniego".

W latach 2004 i 2007 Eco opublikował pod swoją redakcją "Historię piękna" i "Historię brzydoty", które w wydaniu polskim Rebisu stały się wielkimi hitami. Do tej pory sprzedało się ponad 50 tysięcy egzemplarzy "Historii piękna" i 30 tysięcy egzemplarzy "Historii brzydoty".

Wydawnictwo Rebis

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.