Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24551 miejsce

Szaletowe święto już 19 listopada

Światowy Dzień Toalet został ustanowiony w 2001 r. i przypada na 19 listopada. Ma on służyć budowaniu świadomości społeczeństwa na temat ograniczonego dostępu do toalet, kanalizacji, oczyszczalni ścieków, czy środków czystości.

Toaleta przenośna / Fot. Alina ZienowiczZ toalety korzystał podobno już Minos, król Krety oraz sędzia zmarłych w Hadesie. W średniowieczu funkcję ubikacji pełnił zazwyczaj nocnik. Natomiast do późnych lat 80. XX w. popularne były wychodki. Nadal można je spotkać, także w Polsce, w uboższych wsiach a nawet w małych miastach ze słabo rozwiniętą kanalizacją sanitarną.

Wygląd ubikacji uzależniony jest od kultury danego kraju. W Grecji oraz kilku innych państwach (m.in. w większości państw Ameryki Południowej), z powodu małej średnicy rur kanalizacyjnych papier toaletowy należy wyrzucać do kubłów, a nie tak jak np. w Polsce bezpośrednio do ubikacji.

Dobry przykład dotyczący różnic kulturowych związanych z toaletą można było zaobserwować podczas wojny w Czeczenii. Rosyjscy żołnierze zdobywając tam kolejne domostwa natrafiali na srebrne, bogato zdobione dzbany z długim dzióbkiem. Wykorzystywali je m.in. do parzenia herbaty, nie wiedzieli, że ich przeznaczenie jest zupełnie inne - służą do podmywania się.

Toaleta w USA / Fot. Infrogmation, Wikimedia Commons, cc-by-sa 3.0W Stanach Zjednoczonych woda w muszli stoi na dosyć wysokim poziomie. Po skorzystaniu z toalety jej zawartość odprowadzana jest do kanalizacji, a na koniec klozet ponownie napełnia się czystą wodą. Stąd w amerykańskich filmach możemy spotkać "topienie głowy w klozecie" co w Polsce jest niewykonalne.

W Chinach dominują toalety kucane. Często też nad otworem klozetowym wisi prysznic. Nikogo tam też nie dziwi, że dzieci zamiast pieluch mają w ubranku dziurę w okolicy krocza. Umożliwia im to załatwianie się wszędzie - na ulicy, w sklepie, restauracji, czy środkach komunikacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A czytała Pani o tym, że 3 licealistki z Zimbabwe , bodaj, bo nie pamiętam dokładnie, wynalazły produkcję prądu elektrycznego z moczu.? Tak, tak, To nie kaczka dziennikarska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To święto sławojki, klozetu, wc, itd itp...oraz ogłoszenie wyników Konkursu Billa Gatesa
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.