Facebook Google+ Twitter

Szaletowe święto już 19 listopada

Światowy Dzień Toalet został ustanowiony w 2001 r. i przypada na 19 listopada. Ma on służyć budowaniu świadomości społeczeństwa na temat ograniczonego dostępu do toalet, kanalizacji, oczyszczalni ścieków, czy środków czystości.

Toaleta przenośna / Fot. Alina ZienowiczZ toalety korzystał podobno już Minos, król Krety oraz sędzia zmarłych w Hadesie. W średniowieczu funkcję ubikacji pełnił zazwyczaj nocnik. Natomiast do późnych lat 80. XX w. popularne były wychodki. Nadal można je spotkać, także w Polsce, w uboższych wsiach a nawet w małych miastach ze słabo rozwiniętą kanalizacją sanitarną.

Wygląd ubikacji uzależniony jest od kultury danego kraju. W Grecji oraz kilku innych państwach (m.in. w większości państw Ameryki Południowej), z powodu małej średnicy rur kanalizacyjnych papier toaletowy należy wyrzucać do kubłów, a nie tak jak np. w Polsce bezpośrednio do ubikacji.

Dobry przykład dotyczący różnic kulturowych związanych z toaletą można było zaobserwować podczas wojny w Czeczenii. Rosyjscy żołnierze zdobywając tam kolejne domostwa natrafiali na srebrne, bogato zdobione dzbany z długim dzióbkiem. Wykorzystywali je m.in. do parzenia herbaty, nie wiedzieli, że ich przeznaczenie jest zupełnie inne - służą do podmywania się.

Toaleta w USA / Fot. Infrogmation, Wikimedia Commons, cc-by-sa 3.0W Stanach Zjednoczonych woda w muszli stoi na dosyć wysokim poziomie. Po skorzystaniu z toalety jej zawartość odprowadzana jest do kanalizacji, a na koniec klozet ponownie napełnia się czystą wodą. Stąd w amerykańskich filmach możemy spotkać "topienie głowy w klozecie" co w Polsce jest niewykonalne.

W Chinach dominują toalety kucane. Często też nad otworem klozetowym wisi prysznic. Nikogo tam też nie dziwi, że dzieci zamiast pieluch mają w ubranku dziurę w okolicy krocza. Umożliwia im to załatwianie się wszędzie - na ulicy, w sklepie, restauracji, czy środkach komunikacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A czytała Pani o tym, że 3 licealistki z Zimbabwe , bodaj, bo nie pamiętam dokładnie, wynalazły produkcję prądu elektrycznego z moczu.? Tak, tak, To nie kaczka dziennikarska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To święto sławojki, klozetu, wc, itd itp...oraz ogłoszenie wyników Konkursu Billa Gatesa
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.