Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22438 miejsce

Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy - długo oczekiwane wznowienie

Po równo dekadzie doczekaliśmy się kolejnego wznowienia mającej pół wieku, a wciąż należącej do kanonu badań religioznawczych, wybitnej publikacji Mircea Eliadego pt.: "Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy".

Okładka wydania z 2001 / Fot. PWN, Wydawnictwo NaukoweTa obszerna monografia licząca ponad 400 stron, to niezapomniana wędrówka poprzez kultury, religie i odkrywanie praktyk oraz zwyczajów szamanów. Napisana przez wybitnego religioznawcę przeznaczona jest jednak dla szerszego kręgu odbiorców, a nie wyłącznie dla osób szukających naukowych wyjaśnień i koncepcji związanych z szamanizmem.

Publikacja przybliża takie zagadnienia jak choroby i sny inicjacyjne, metody rekrutacji i szkolenie na "technika sacrum" (polegające m.in. na symbolicznej wymianie narządów). Zawiera liczne opisy ekstatycznych wędrówek, których celem jest odnalezienie duszy lub wizyty w zaświatach, w krainach bóstw i zmarłych (w tym wędrówki wykorzystujące schemat drzewa życia). Jednocześnie przez całą książkę przewija się motyw otrzymania mocy szamańskich (nieodzownych dla praktycznego używania magii). Eliade łączy te pierwotne wierzenia szamańskie z późniejszymi mitami: rzymskimi, arabskimi czy greckimi. Licznie nawiązuję również do ludowych materiałów baśniowych.

Mircea Eliade - filozof religii i prozaik rumuński urodzony w 1907 roku - studiował filozofię indyjską w Bukareszcie. Od 1938 wydawał tam własne pismo naukowe. W 1957 roku został profesorem uniwersytetu w Chicago. Tam też po latach świetnej międzynarodowej kariery naukowej, zmarł w 1984 roku. Z osobą m.in. Mircea Eliadego wiąże się rozwój historii religii po II wojnie światowej. Wprowadził on teoretyczne założenia fenomenologii religii (nazwane przez autora morfologią sacrum) do praktyki historycznych badań nad religią. Mity stanowiły podstawową domeną jego zainteresowań i prac badawczych.Okładka wydania z 2011 / Fot. Aletheia

Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy
Le Chamanisme et les techniques archaïques de l'extase,
Shamanism: Archaic Techniques of Ecstasy
Mircea Eliade
Wydawnictwo: Aletheia
Oprawa: miękka
Data ukazania się: 18.01.2011
ISBN: 978-83-61182-60-3
Stron: 434
Wymiary: 145x205

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Na wydanie z 2001 na Allegro trza było zapłacić jeszcze niedawno co najmniej 100 zł. Teraz można tę pozycję nabyć za około połowę tej sumy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Człowiek zawsze dążył do poznania niepoznanego, zrozumienia tajemniczych dla niego zjawisk.
Odwoływanie sie do religii, czy szamaństwa, zaspakajało jego rozumienie świata
i praw nim rządzących. Interesujący to temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawa, rzecz jasna :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo cieka pozycja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.