Facebook Google+ Twitter

Szansa dla Polski - nowe technologie

Rozmawiam ze światowej sławy polskim naukowcem - specjalistą neurologiem i radiologiem - panem profesorem Wiesławem Nowińskim.

 / Fot. -Ponad 540 publikacji, 42 światowe nagrody, 51 patentów - to olbrzymi dorobek, którym niewielu naukowców może się poszczycić.Panie profesorze, co może zdecydowanie zdynamizować rozwój Polski, w jakiej dziedzinie możemy stać się liderem w Europie Wschodniej ?

Myślę, że Polska ma podobne wyzwania, jak i cała Europa. Kiedyś Europa była liderem technologicznym, innowacyjnym, a w tej chwili talenty uciekają do Stanów, do Azji. Firmy się przenoszą do Chin.To nam zostaje, to co mamy najważniejsze to uważam - kreacyjność, innowacyjność. W tym upatruję wielką szansę dla Polski. Polska powinna postawić na stosowane badania naukowe, na innowacyjność i na tym oprzeć swoja nowoczesną gospodarkę. My, Polacy jesteśmy bardzo utalentowani. Mówię to na podstawie pracy z wieloma różnymi narodami, poza krajem przez prawie ćwierćwiecze. Poza tym mamy niesamowicie zdolnych studentów, którzy wygrywają międzynarodowe konkursy w różnych dziedzinach : w informatyce, w biologii, w robotyce, w pojazdach na Marsa.
Tak że, mamy materiał. Czego nam brakuje ? Struktury.
Jeżeli będziemy w stanie zaproponować, stworzyć własny system jak komercjalizować wyniki nauki -wydaje mi się, że Polska powinna być potęgą światową.

Jaką Pan widzi perspektywę czasową dojścia do tej potęgi ?

Wiesław Nowiński - Bioforum 2011 / Fot. -Wszystko zależy od tego, jak szybkie będą zmiany. Zmiany powinny się odbywać od góry, dlatego że powinniśmy zmienić prawodawstwo, żeby ten kraj miał najlepsze prawodawstwo dla przedsiębiorców i innowatorów. Powinniśmy praktycznie znieść podatki dla firm technologicznych. Powinniśmy dać młodym ludziom finansowanie, żeby mogli budować swoje własne firmy. Decyzja o zmianie powinna być błyskawiczna i to stworzy środowisko, a Polska będzie postrzegana jako kraj innowacyjny. Wtedy pewne rzeczy mogą iść lawinowo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Najbardziej podoba mi się optymizm Profesora, kiedy patrzy w przyszłość. Wydaje się być bardzo potrzebny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo cenny materiał, zasługujący na uwagę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z zainteresowaniem przeczytałam. To bardzo budujący materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ad vocem: Ciekawe jest też, że społeczeństwo daje się tak manipulować i wciągać w tę wojenkę polsko-polską. Media pełne są doniesień. kto jest jest na jakiej liście, jaki polityk coś powiedział albo i nie powiedział, a ludzie się tym ekscytują i nawet piszą duże artykuły na te tematy. Mnie np zupełnie nie interesują wewnętrzne sprawy jakiejś partii, albo np.zdanie Ryszarda Kalisza na temat Jarosława Gowina. To wszystko są ich prywatne sprawy, a tymczasem prawdziwe życie toczy się obok. Chińczycy za chwilę przegonią Amerykę, bo spokojnie robią swoje. Tymczasem my wykłócamy się w sprawie jakichś pozornych problemów, a nie ma żadnej dyskusji w jakim kierunku nasz kraj powinien podążać, jaką przyjąć narodową strategię. Zasnęliśmy jak w "Weselu" Wyspiańskiego ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że - niestety - Polska nie wykorzysta szans i przede wszystkim potencjału naszych polskich naukowców (artystów też), bo nasze władze zajęte są tylko wojenkami a to o referendum, a to o miejsce na liście. Natomiast tacy ludzie jak prof. Nowiński i wielu innych są dla naszych miłościwie panujących "niewidzialni". Na szczęście czasami ktoś, jak Mateusz, o nich napisze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mateuszu, bardzo dziękuję za przeprowadzenie wywiadu z tak ciekawą osobowością jak pan Profesor Nowiński. Oby jak najwięcej było takich pasjonatów chcących rozwijać nasz kraj. Jego wiedza i doświadczenie jako naukowca mogą stanowić wzór dla młodych ludzi pragnących osiągnąć jak najwyższe kwalifikacje. Pomysł budowy w Polsce doliny krzemowej powinien uzyskać poparcie wielu środowisk, nie tylko naukowych, a przede wszystkim rządu. Podbiłam tak ważny materiał o 5, bo więcej nie jest mi dane. Dziwię się natomiast , że nie został dostrzeżony przez Redakcję Wiadomości24, która mogłaby poszczycić się takim artykułem pośród zalewu nic nie znaczących informacji. Łączę wyrazy uznania dla Profesora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.