Facebook Google+ Twitter

Szansa dla Polski - nowe technologie

Rozmawiam ze światowej sławy polskim naukowcem - specjalistą neurologiem i radiologiem - panem profesorem Wiesławem Nowińskim.

 / Fot. -Ponad 540 publikacji, 42 światowe nagrody, 51 patentów - to olbrzymi dorobek, którym niewielu naukowców może się poszczycić.Panie profesorze, co może zdecydowanie zdynamizować rozwój Polski, w jakiej dziedzinie możemy stać się liderem w Europie Wschodniej ?

Myślę, że Polska ma podobne wyzwania, jak i cała Europa. Kiedyś Europa była liderem technologicznym, innowacyjnym, a w tej chwili talenty uciekają do Stanów, do Azji. Firmy się przenoszą do Chin.To nam zostaje, to co mamy najważniejsze to uważam - kreacyjność, innowacyjność. W tym upatruję wielką szansę dla Polski. Polska powinna postawić na stosowane badania naukowe, na innowacyjność i na tym oprzeć swoja nowoczesną gospodarkę. My, Polacy jesteśmy bardzo utalentowani. Mówię to na podstawie pracy z wieloma różnymi narodami, poza krajem przez prawie ćwierćwiecze. Poza tym mamy niesamowicie zdolnych studentów, którzy wygrywają międzynarodowe konkursy w różnych dziedzinach : w informatyce, w biologii, w robotyce, w pojazdach na Marsa.
Tak że, mamy materiał. Czego nam brakuje ? Struktury.
Jeżeli będziemy w stanie zaproponować, stworzyć własny system jak komercjalizować wyniki nauki -wydaje mi się, że Polska powinna być potęgą światową.

Jaką Pan widzi perspektywę czasową dojścia do tej potęgi ?

Wiesław Nowiński - Bioforum 2011 / Fot. -Wszystko zależy od tego, jak szybkie będą zmiany. Zmiany powinny się odbywać od góry, dlatego że powinniśmy zmienić prawodawstwo, żeby ten kraj miał najlepsze prawodawstwo dla przedsiębiorców i innowatorów. Powinniśmy praktycznie znieść podatki dla firm technologicznych. Powinniśmy dać młodym ludziom finansowanie, żeby mogli budować swoje własne firmy. Decyzja o zmianie powinna być błyskawiczna i to stworzy środowisko, a Polska będzie postrzegana jako kraj innowacyjny. Wtedy pewne rzeczy mogą iść lawinowo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Najbardziej podoba mi się optymizm Profesora, kiedy patrzy w przyszłość. Wydaje się być bardzo potrzebny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo cenny materiał, zasługujący na uwagę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z zainteresowaniem przeczytałam. To bardzo budujący materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ad vocem: Ciekawe jest też, że społeczeństwo daje się tak manipulować i wciągać w tę wojenkę polsko-polską. Media pełne są doniesień. kto jest jest na jakiej liście, jaki polityk coś powiedział albo i nie powiedział, a ludzie się tym ekscytują i nawet piszą duże artykuły na te tematy. Mnie np zupełnie nie interesują wewnętrzne sprawy jakiejś partii, albo np.zdanie Ryszarda Kalisza na temat Jarosława Gowina. To wszystko są ich prywatne sprawy, a tymczasem prawdziwe życie toczy się obok. Chińczycy za chwilę przegonią Amerykę, bo spokojnie robią swoje. Tymczasem my wykłócamy się w sprawie jakichś pozornych problemów, a nie ma żadnej dyskusji w jakim kierunku nasz kraj powinien podążać, jaką przyjąć narodową strategię. Zasnęliśmy jak w "Weselu" Wyspiańskiego ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że - niestety - Polska nie wykorzysta szans i przede wszystkim potencjału naszych polskich naukowców (artystów też), bo nasze władze zajęte są tylko wojenkami a to o referendum, a to o miejsce na liście. Natomiast tacy ludzie jak prof. Nowiński i wielu innych są dla naszych miłościwie panujących "niewidzialni". Na szczęście czasami ktoś, jak Mateusz, o nich napisze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mateuszu, bardzo dziękuję za przeprowadzenie wywiadu z tak ciekawą osobowością jak pan Profesor Nowiński. Oby jak najwięcej było takich pasjonatów chcących rozwijać nasz kraj. Jego wiedza i doświadczenie jako naukowca mogą stanowić wzór dla młodych ludzi pragnących osiągnąć jak najwyższe kwalifikacje. Pomysł budowy w Polsce doliny krzemowej powinien uzyskać poparcie wielu środowisk, nie tylko naukowych, a przede wszystkim rządu. Podbiłam tak ważny materiał o 5, bo więcej nie jest mi dane. Dziwię się natomiast , że nie został dostrzeżony przez Redakcję Wiadomości24, która mogłaby poszczycić się takim artykułem pośród zalewu nic nie znaczących informacji. Łączę wyrazy uznania dla Profesora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.