Facebook Google+ Twitter

Szansa dla Szczecina. Stwórzmy klimat miejscowości turystycznej

Żeby Szczecin miał szansę stać się polską i europejską mekką turystyczną, należy wyeliminować jego słabe punkty, wyeksponować atuty, a przede wszystkim stworzyć atmosferę i klimat miejscowości turystycznej.

Ten artykuł został zgłoszony do konkursu DO 2012 / Fot. Elżbieta SadowskaAtuty Szczecina to czyste powietrze (upadła większość zakładów produkcyjnych), położenie (transgraniczność, umiejscowienie po obu stronach żeglownej rzeki Odry, kilkadziesiąt kilometrów od ujścia do morza, od stolicy sąsiedniego państwa, pomiędzy trzema puszczami z Jeziorem Dąbie pośrodku), zabytki (Zamek Książąt Pomorskich, Brama Królewska, Brama Portowa, Katedra św. Jakuba, Bazylika Św. Jana Chrzciciela, Ratusz Staromiejski, Pałac pod Globusem, Baszta Siedmiu Płaszczy i wiele innych).

Do atutów zaliczyć można też walory urbanistyczne (Wały Chrobrego, Jasne Błonia - porównywane do Pół Elizejskich, Teatr Letni, gwiaździsty układ placów - ma swoje odniesienie w konstelacji Oriona i kompleksie egipskich piramid w Gizie), komunikacyjne (możliwość komunikacji wodnej i lądowej), noclegowe i żywieniowe (niezła sieć hoteli i barów turystycznych), szlaki turystyczne i widokowe (Złoty Szlak, Miejski Szlak Turystyczny, Szlak do Jeziora Szmaragdowego po Puszczy Bukowej, szlak wodny – wycieczki statkiem po Szczecinie, możliwość oglądania panoramy Szczecina z wieży Katedry, z cafe22, z wieży zamkowej, itp.), mariny (na jeziorze Dąbie i Golęcinie na Odrze), cykliczne masowe imprezy (Dni Morza, Zloty oldtimerów, Zloty żaglowców - The Tall Ships' Races) itp.

Słabości Szczecina to: brak barokowej Fary (chociaż Bazylika Św. Jana Chrzciciela mogłaby od biedy pełnić tę funkcję), staromiejskiego Rynku,
miejskiego deptaka z prawdziwego zdarzenia, portu jachtowego - mariny w centrum miasta, komunikacji rzecznej (tramwaj wodny) pomiędzy dzielnicami Szczecina.

Poważnym problemem jest niedokończona Trasa Nadodrzańska (odcinek od ul Wyszyńskiego do Dworca Głównego - który jest przecież oknem na miasto), brak zestawu wielkich, cyklicznych imprez kulturalnych dla mas i wykorzystania szczególnie w okresie wakacyjnym Teatru Letniego na kulturalne imprezy masowe (chociażby na przeglądy amatorskie).

Zbyt mało jest kawiarenek ze stolikami na chodnikach przy głównych ciągach pieszych; brak tu artystów malarzy (malujących pejzaże Szczecina na ulicach i ciągach pieszych), brak wieży widokowej przy Urzędzie Miejskim (na całe Jasne Błonia i Park Kasprowicza), brak wykorzystania obiektów mających być szansą największych atrakcji turystycznych Szczecina (Wieża Bismarka, Plaża Mieleńska – z komunikacją statkami Białej Floty).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Trzeba szukać szansy Szczecina w turystyce!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytaj też artykuł Elżbiety: Szlaki turystyczne Szczecina. Złoty szlak

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł, powinien wygrać w dziale Styl życia!.

Komentarz został ukrytyrozwiń
szczecinianka
 • szczecinianka
 • 16.09.2012 21:03

To przez rządową oś Warszawa - Gdańsk, tak trudno się przebić Szczecinowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gdańszczanin
 • Gdańszczanin
 • 16.09.2012 20:59

Tyle atutów i taki mierny wynik?.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Waldemar Kłyś
 • Waldemar Kłyś
 • 16.09.2012 20:57

Myślałem, że funkcję fary pełniła katedra Św. Jakuba?.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janko turysta
 • Janko turysta
 • 16.09.2012 20:51

Szlaków turystycznych w Szczecinie jest o wiele więcej!.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr Brzezina
 • Piotr Brzezina
 • 16.09.2012 20:45

To prawda,kawiarenki ze stolikami na chodnikach przy głównych ciągach pieszych, artyści malarze (malujący pejzaże na ulicach i ciągach pieszych), nadają miastu odpowiedni klimat i atmosferę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mania Wojciechowska
 • Mania Wojciechowska
 • 15.09.2012 21:29

Przede wszystkim, brakuje dobrej reklamy i częstego pobytu w mediach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maja Kostrzewska
 • Maja Kostrzewska
 • 14.09.2012 19:58

Rzeczywiście Szczecinowi brakuje atmosfery i klimatu miejscowości turystycznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.