Facebook Google+ Twitter

Szansa na sukces. Dzieci-dzieciom

23 kwietnia, w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej – Halembie, odbył się wielki finał VI edycji koncertów „Szansa na sukces. Dzieci-dzieciom”. W wydarzeniu wziął udział zespół Feel.

Widownia "Szansy na sukces. Dzieci -dzieciom" / Fot. Irena KramorzKażdego roku dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych organizowane są wyjazdy śródroczne zwane „zielonymi szkołami”. Związane są one niestety z dodatkowym obciążeniem domowego budżetu rodzin mających dzieci w tym wieku. Niektóre zakłady pracy dofinansowują tego typu wyjazdy, organizowane są również innego rodzaju dofinansowania dla najbiedniejszych. W województwie śląskim dodatkowo można otrzymać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Częściową odpłatność za tę formę wypoczynku dzieci opłacać muszą jednak rodzice. Niestety nie każdego stać na taki wydatek. W najgorszej sytuacji są bezrobotni, którzy nie otrzymają dopłaty z zakładu pracy. Mogą oni liczyć tylko na pomoc funduszu ochrony środowiska, a około 500-600 zł muszą zapłacić „z własnej kieszeni”. Szkoły radzą sobie z tym problemem w różny sposób. Między innymi ustalają już w pierwszej klasie szkoły podstawowej miesięczną stawkę opłaty, która jest regularnie zbierana przez nauczyciela i odkładana na rzecz wyjazdu na „zieloną szkołę”, by rodzice nie musieli jednorazowo wykładać większej kwoty pieniędzy.

Maria Lorens - organizatorka "Szansy na sukces. Dzieci - dzieciom" / Fot. Anna ZagalskaNa inny pomysł, który cieszy się wielkim powodzeniem, wpadli Maria Lorens – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 w Rudzie Śląskiej Halembie oraz absolwent tej szkoły Henryk Czich - jeden z liderów zespołu Universe. Oni to w 2004 roku zorganizowali koncert „Szansa na sukces. Dzieci – dzieciom”, wzorowany na popularnym telewizyjnym programie „Szansa na sukces”. Głównym założeniem była promocja utalentowanych aktorsko i muzycznie dzieci, połączona z działalnością charytatywną, gdyż dochód z koncertu miał być przeznaczony na dofinansowanie do „zielonej szkoły” dla najbardziej potrzebujących uczniów. Gościem i prowadzącym go był wówczas zespół Wspomnienie. Pomysł spotkał się z aprobatą władz miasta, dyrekcji rudzkich szkół i mieszkańców, co ułatwiło coroczną kontynuację jego realizacji. W kolejnych edycjach udział wzięli: Universe, Kilersi, Big-Band Śląsk pod dyrekcją Mirosława Kaszuby i Magda Anioł . Przez te lata zebrano ponad 100 tysięcy złotych, co umożliwiło dofinansowanie wyjazdu na „zieloną szkołę” ponad 300 dzieci z biednych rodzin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.