Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10667 miejsce

Szanujmy dokumenty zdjęcia i pamiątki po rodzicach i dziadkach

To przykre, ale dzisiejsze młode pokolenie nie szanuje historii, tradycji, nie lubi staroci i nieraz po śmierci rodziców pozbywa się nierozsądnie wszystkich dokumentów, zdjęć i pamiątek po nich.

Stare skrzypce ojca / Fot. Zdzisław SadowskiJeżeli jeszcze można zrozumieć, pozbywanie się starych mebli, gabarytowych urządzeń i przedmiotów, o tyle pozbywanie się dokumentów, świadectw, zdjęć (które można byłoby wykorzystać np. w odtworzeniu i napisaniu historii rodziny) i małych pamiątek, świadczących o tradycji, kulturze tamtych czasów jest zbrodnią przeciwko naszej historii i stratą właściwie już nie do odtworzenia.

Wiadomo, że w rodzinach, które od wieków mieszkają w tym samym miejscu (mieście, wsi, domu, mieszkaniu) o przechowywanie dokumentów, pamiątek, zdjęć jest łatwiej, gorzej, gdy nasza historia zaczyna się od naszych rodziców (przesiedleńców), od nas, na przykład pierwszych polskich mieszkańców Szczecina (a rodzina rozbiegła się po Polsce i nikt już nie mieszka na starych włościach-śmieciach), wtedy mamy tylko to, co sami zabraliśmy z rodzinnych domów.

Gdy zaczynałem pisać kronikę swojej rodziny, miałem do dyspozycji tylko cześć przedwojennych i powojenne dokumenty ojca (ojciec wcześnie zmarł, dziadkowie też już nie żyli) i pamiętnik mamy (mama straciła swoje przedwojenne dokumenty podczas powrotu z niewoli w Niemczech), więc odtworzenie rodzinnych dziejów nastręczało wiele trudności. Bardzo pomocne okazały się dokumenty ojca i to, że mama już jako panna interesowała się genealogią swojej rodziny, opisując wszystko w pamiętniku.

Dzisiaj obydwoje rodzice już dawno nie żyją, ale dalej przechowuję zafoliowane dokumenty ojca, jego skrzypce, brzytwę i ręczną maszynkę do strzyżenia, trąbkę sygnałową, wiertarki ręczne, kopyto na buty, stare imadło, hebelek i kątomierz. Po matce oprócz powojennych dokumentów, albumu ze starymi zdjęciami (warto je opisać za życia rodziców, czy dziadków), w tym kilka z lat 1912-17 (na cienkim papierze, podklejane na kartonie), została mi właściwie tylko stara waga, srebrne sztućce i pierzyna z gęsiego pierza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

podkreślać i przypominać o szacunku i dbałości o takie pamiątki jak najbardziej trzeba, zgadzam się z Państwem. sama uczę dzieci by takie rzeczy nigdy nie leżały w przypadkowych miejscach i żeby najlepiej przechowywać zdjęcia i pamiątki w odpowiednich pudełkach czy albumach. Jak państwo przekazują zdjęcia swoim dziadkom, rodzicom czy krewnym przy okazji różnych okazji. Nie wypada chyba dać je tak po prostu do ręki. Mogą się pobrudzić czy poniszczyć nawet niechcący. Ja już od dłuższego czasu kiedy chce sprawić komuś prezent w postaci zdjęć wkładam je najpierw do takich mini albumów na 2 lub 4 zdjęcia. Myślę że to elegancka forma podarunku i mamy pewność że nic złego się ze zdjęciami nie stanie, a ładnie wykonany album będzie dobrze nam służył ilekroć do niego sięgniemy :) zamawiałam już kilka sztuk takich albumów tu www.limiq.pl/towar/lista/2/albumy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może młodzi chcą się odciąć od swojej nie zawsze chlubnej historii rodziny, tak jak nasza kuzynka ze Ślaska, która dowiedziała się, że z dziada, pradziada jest Wielkopolanką a nie Ślązaczką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jakaś choroba młodego pokolenia. Wykorzenienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ma pani rację Katarzyno, ważne tematy autorskie redakcja przekierowuje do działu MTG, żeby na pierwszej (głównej) stronie umieszczać swoje, tj 34 na 11 autorskich (pani Barbaro , dzięki za policzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny temat! Nie wierzę wprawdzie w skuteczność apeli, bo jak czegoś nie ma we krwi, to żadne słowo tego nie stworzy. Brak szacunku do pamiątek rodzinnych wynosi się z domu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.