Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

287 miejsce

Szanujmy dokumenty zdjęcia pamiątki po rodzicach i dziadkach II

To przykre, że dzisiejsze młode pokolenie nie szanuje historii, tradycji, nie lubi staroci i nieraz po śmierci rodziców czy dziadków, pozbywa się nierozsądnie wszystkich dokumentów, zdjęć, listów i pamiątek po nich

Skany dokumentów metrykalnych są dostępne w Internecie / Fot. Grzegorz SadowskiW artykule, link: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/szanujmy_dokumenty_zdjecia_i_pamiatki_po_rodzicach_i_dziadkach_360905-1--1-d.html , pisałem „Jeżeli jeszcze można zrozumieć, pozbywanie się starych mebli, gabarytowych urządzeń i przedmiotów po śmierci rodziców czy dziadków, o tyle pozbywanie się dokumentów, świadectw, list6ów, zdjęć (które można byłoby wykorzystać np. w odtworzeniu i napisaniu historii rodziny) i małych pamiątek, świadczących o tradycji, kulturze tamtych czasów jest zbrodnią przeciwko naszej historii i stratą właściwie już nie do odtworzenia”.

Dlatego zbiór dokumentów rodzinnych (który pokazałem tutaj w galeriach), przekazałem Archiwum Państwowemu w Szczecinie. Z Archiwum Państwowego w Szczecinie otrzymałem informację, że w prawie 40 miastach Polski, powstały punkty konsultacyjne "Archiwa Rodzinne" link: Wykaz punktów konsultacyjnych "Archiwa Rodzinne". Tam archiwiści wskażą sposoby prowadzenia badań nad historią rodzinną i doradzą, link: Czym są archiwa rodzinne i co je stanowi?

Nie tylko do Archiwum Państwowego, możemy przekazać zbiór dokumentów rodzinnych, także w Instytucie Pamięci Narodowej, powstał projekt Archiwum Pełne Pamięci, w ramach którego instytut zaprasza wszystkich do współpracy w utrwalaniu pamięci o losach Polski i Polaków w ubiegłym stuleciu. IPN zachęca do wydobycia z domowych zbiorów dokumentów ukazujących ważne wydarzenia z dziejów Polski i tych przedstawiających szerzej nieznane lub zapomniane historie rodzinne i podzielenia się nimi za pośrednictwem IPN z innymi. Temu ma służyć m.in. portal www.archiwumpamieci.pl. Kilka niezwykłych historii rodzinnych można poznać już teraz, otwierając na portalu zakładkę „Pamiętamy”.

Zaczynając tworzyć zbiór dokumentów rodzinnych, możemy pójść dalej i stworzyć rodowód swojej rodziny.
W dostępnych programach archiwalnych: akta: urodzin, małżeństw, zgonów są dostępne (skany) i opracowane jako wypisy w języku polskim z lat zaborów: 1772 – 1918, ale także wcześniejszych i późniejszych. Wystarczy tylko wejść na dany program i budować swoje drzewo genealogiczne. Przykładowo na program ogólnopolski: http://geneteka.genealodzy.pl/rejestry.php?lang=pol , czy poszczególnych ziem: ziemia poznańska: http://basia.famula.pl/, bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php , ziemia małopolska: mtg-malopolska.org.pl/ksiegimetrykalne.html , ziemia częstochowska: genealodzy.czestochowa.pl/pl/indeksy-metrykalne , ziemia lubelska: http://regestry.lubgens.eu/news.php , http://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=766 , ziemia pomorska: ptg.gda.pl/index.php/certificate/action/searchM/ , itp. (znajdziesz w Internecie).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ja dzięki programowi: http://basia.famula.pl ,dotarłem do przodka ur w 1757 r (znam też imiona jego rodziców), a moja żona dzięki programowi: http://geneteka.genealodzy.pl/rejestry.php?lang=pol , dotarła do przodka ur w 1694 r (też zna imiona jego rodziców). Polecam, świetna zabawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.