Facebook Google+ Twitter

Szaraki szybko pokicają na wolność (w lesie)

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-08-24 17:29

Ponad 10 tys. bażantów, 1100 zajęcy i 1200 kuropatw za kilka dni pozna smak wolności. Zwierzęta, które urodziły się w Ośrodku Hodowli Zwierzyny PZŁ w Krośniewicach, trafią do lasów w okolicach Piotrkowa, Bełchatowa i Radomska...

– W ostatnich latach drastycznie zmalała liczba zajęcy. Zostały przetrzebione przez lisy i inne leśne drapieżniki. Żeby ten gatunek uchronić od całkowitej zagłady, rozpoczęliśmy hodowlę – mówi Adam Kumorowski, kierownik OHZ w Krośniewicach. Dodaje, że szaraki są kupowane przez leśników i koła łowieckie w całej Polsce. Na odbiór zajęcy trzeba czekać około pół roku. Jeden kosztuje 244 zł.
Fot. Dariusz Śmiegielski
– Jeszcze niedawno Polska była potęgą w odłowach i eksporcie żywych zajęcy – mówi Maciej Gacyk, kierownik ośrodków hodowli zwierzyny PZŁ. – Kupowali je Włosi, Francuzi i Hiszpanie, płacąc więcej niż za tonę węgla. Dziś musimy hodować je dla siebie, żeby nie oglądać zająca tylko na fotografiach. W regionie łódzkim nie poluje się na szaraki – koła łowieckie zawarły porozumienie w tej sprawie.
Mniej szczęścia mają bażanty i kuropatwy. One także trafią na wolność z hodowli w Krośniewicach, ale już jesienią zacznie się na nie sezon łowiecki. W krośniewickiej hodowli kosztują odpowiednio 26 zł i 20 zł. Połowa wyhodowanych w tym roku bażantów została sprzedana do Danii i Francji. (or)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.