Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11990 miejsce

Szarości sanatoryjnego życia. Cz. I

Według przepisów, skierowanie z NFZ do sanatorium można uzyskać raz na 18 miesięcy, jednak w rzeczywistości wypada to średnio co dwa lata. Aby je otrzymać, trzeba "wykazać" się określonymi dolegliwościami i chorobami.

Po złożeniu skierowania, wraz z aktualnymi wynikami badań, czekamy na decyzję lekarza NFZ, który może odmówić nam pobytu w sanatorium, jeżeli stan naszego zdrowia nie wymaga takiego leczenia. Może nam również przyznać leczenie sanatoryjne na turnusie 21-dniowym, lub rehabilitacyjne - na turnusie 28-dniowym. Gdy wreszcie doczekamy kwalifikacji naszego skierowania, zostaje nam już tylko czekać na przydział sanatorium. W skierowaniu lekarz może umieścić miejscowość, w której chcielibyśmy spędzić sanatoryjny turnus, jeżeli jest na liście miejscowości, które leczą nasze dolegliwości.

Przydział leczenia sanatoryjnego (turnus 21-dniowy), czy rehabilitacyjnego (turnus 28-dniowy) to wielka loteria, którą jednak przebija przydział miejscowości sanatoryjnej, a przede wszystkim warunków wewnętrznych i zewnętrznych domu sanatoryjnego. Jak pisałem w artykule: Sanatoryjne "Zielone Garnizony". Dlaczego nie mamy możliwości wyboru? Miejsce naszego sanatoryjnego leczenia może być zlokalizowane w tej samej miejscowości na odludziu, w domu sanatoryjnym pamiętającym okres wczesnego Gierka, czy nawet Gomółki, w lesie otoczonym bagnami (Sanatorium Podczele), lub w
nowoczesnym, eleganckim obiekcie Arka, aspirującym do hotelowych kilku gwiazdek.

Jak z tego wynika, nie sam przydział leczenia sanatoryjnego, czy długość turnusu jest najważniejszy, tylko miejsce odbywania leczenia sanatoryjnego (a ceny za pokoje są ustalane przez NFZ niezależnie od jakości wyposażenia i luksusu obiektu). Chciałbym wiedzieć, czym kieruje się osoba przydzielająca kuracjuszy do danego sanatorium. Czy zamożnością pacjenta (wiadomo luksusy), czy wiekiem (chyba nie, bo młodszych też kieruje na odludzie), czy znajomościami (żeby nie powiedzieć dosadniej), bo różnica w warunkach odbywania leczenia sanatoryjnego może być znacząca.

Chyba każdy kuracjusz mając do wyboru kilometrowy spacer groblą pomiędzy bagnami, aby dojść do morza (Sanatorium Kołobrzeg Podczele), czy przejście promenadą z kawiarenkami, straganami z pamiątkami i smażonymi rybami oraz ścieżkami (długości od 50 do 100 m) do morza z kołobrzeskiego sanatorium np: Bałtyk, Gryf, Ikar, Perła Bałtyku itp. (nie wspominając Arki, czy obiektów turystycznych), wybierze te ostatnie. Dlaczego jednak niektórzy są zawsze skazani na te gierkowskie (bez wygód) obiekty sanatoryjne, a inni pławią się za te same pieniądze w luksusie, mając pod bokiem do dyspozycji cały arsenał turystyczno-rozrywkowy danej miejscowości sanatoryjnej? Ale o tym już w II części artykułu.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+


Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

To znaczy jakie konkretnie postawy, panie Zdzisławie?
Uważa pan że są minimalistyczne? że zadowalamy się byle czym? Bo ja uważam, że pańska postawa jest do bólu roszczeniowa, że myli pan funkcje właściwe sanatoriom .

Pan Roman Wenc pisze: "Można przyznać rację Panu Sadowskiemu, że istnieje grupa ludzi, która wykorzystując pewne układy "załatwia" sobie darmowe wczasy w sanatorium ale to nie jest jedyna patologia w naszym społeczeństwie... "

Owszem. A Autor artykułu chciałby robić dokładnie to samo, tyle że bez układów i łapówek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co ma piernik do wiatraka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przykro mi to pisać, ale gdyby moi koledzy ze Stoczni Szczecińskiej mieli takie postawy na życie jak komentujący ten artykuł, nie było by w stoczni strajków w 1970, 71 r i 1980 r.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ogóle nie rozumiem tego psioczenia na sanatoria. Pisze Pan z wyczuwalnym rozżaleniem, że lekarz "może odmówić nam pobytu w sanatorium". No i bardzo dobrze, bo ja znałem kilka osób, które jeździły do takich miejsc wyłącznie w celach towarzyskich. A czy Pan, Panie Zdzisławie, jedzie tam wyzdrowieć, czy się w luksusach zabawić?

Moim zdaniem, lepiej jest iść nad morze groblą przez bagna - jak się chce wypocząć w spokoju - a nie promenadą obstawioną straganami z chińską tandetą, wrzeszczącymi wokół bachorami i pijanymi turystami z Niemiec.

Powinniście się Państwo cieszyć, że sanatoria w ogóle istnieją, że państwo do nich dopłaca. A jak się nie podoba, to zapraszam na Riwierę Francuską. W końcu komunę już obalili, kapitalizm jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aneta Frydrysiak
Bardzo dziękuję za uwagę. Faktycznie, czarno na białym, podsumowaliście Państwo te rewelacje z artykułu. Niestety Polska jest dziwnym krajem, w którym bardzo często, pobyty sanatoryjne są formą darmowego wypoczynku. Jest to niestety widoczne, szczególnie w sanatoriach nadmorskich. Miałem okazję przyglądać się tym zjawiskom fundując pełnopłatne pobyty w różnych sanatoriach w kraju, mojemu ojcu. Miałem ten komfort, o który zabiega Pan Sadowski, wyboru miejscowości, pokoju i jego standardu jak również czasu pobytu. Niestety taki pobyt jest drogi lub bardzo drogi ale to inna kwestia.
Można przyznać rację Panu Sadowskiemu, że istnieje grupa ludzi, która wykorzystując pewne układy "załatwia" sobie darmowe wczasy w sanatorium ale to nie jest jedyna patologia w naszym społeczeństwie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Roman Wenc, usiłowaliśmy dyskutować na ten temat i podkreślać fakt, że sanatoria mają na celu leczenie a nie zapewnianie rozrywek przy poprzednim artykule autora.. [ link ].
Ale jak widać bezowocnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie można zapominać,że głównym celem pobytu w sanatorium są zabiegi i opieka lekarska. Nie ma w artykule ani jednego słowa o tych faktach a jedynie ocena tzw. wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego budynków i ich lokalizacji. Prawdą jest, że otoczenie poprawia nastrój i komfort wypoczynku ale niestety dostępna baza jest niewystarczająca do ilości przyznawanych pobytów tak aby świadczenia były na równym poziomie dla wszystkich. Wybór mają jedynie te osoby, które płacą za pobyt w pełnej wysokości ale to nie jest przedmiotem rozważań i dotyczy niewielkiej grupy osób. Reasumując, należy skupić się na zabiegach, poziomie tych zabiegów, sprzętu jakim dysponuje sanatorium i fachowości i uprzejmości lekarzy i pielęgniarek. To w gruncie rzeczy jest w tym wszystkim najważniejsze bo głównym celem nie jest deptak czy knajpki z muzyką a leczenie. Dla przykładu świetne sanatoria w Horyńcu - małej miejscowości przygranicznej na wschodzie, gdzie diabeł mówi dobranoc, są zlokalizowane w polach. Praktycznie poza budynkami sanatoryjnymi nie istnieje tam żadna baza tzw rozrywkowa bo w samej miejscowości dwie knajpki nie wyczerpują tego modelu. Leczenie jest tam głównym celem a jest na wyjątkowo dobrym poziomie i diametralnie różne od podobnego nad morzem. Myślę, że w Polsce, leczenie sanatoryjne i pobyty w sanatorium pojmujemy jak wiele innych rzeczy na opak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo, pani Doroto:)

Elżbieta Sadowska - rozumiem, że pani i pani mąż powinni mieć możliwość wyboru i korzystania z tych ekskluzywnych i najlepszych ośrodków.
Mając na uwadze że chętnych jest więcej niż miejsc w tych "kilkugwiazdkowych" ktoś ostatecznie musi sie zadowolić tymi "z czasów Gierka". Jakie więc kryteria państwo proponujecie? "Sprawiedliwie" jest kiedy? Kiedy państwo macie, co chcecie, a reszta niech się martwi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W styczniu byłam w Sanatorium w Kołobrzegu, w Bałtyku i mąż odwiedził mnie na weekend, wiec ma porównanie. Z komentarzy wynika, że większości ludzi na niczym nie zależy, że zgodzą się na najgorsze warunki, ze nie buntują się przeciwko jawnej niesprawiedliwości. Chyba, ze tacy już jesteśmy obojętni, jak przegramy to krzyczymy "Nic się nie stało". A jednak stało się i mąż porusza ważne życiowe sprawy, do których my podchodzimy obojętnie, dopóki nas samych nie dotyczą. To tak jak z tym sędzią, który optował za zniesieniem kary śmierci, dopóki ktoś nie zabił jego córki. Może warto zastanowić się nad treścią tego i poprzedniego artykułu?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Doroto :) i to jest dobre podsumowanie tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.