Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17790 miejsce

Szarości sanatoryjnego życia. Cz. II

Gdy po dwuletnim oczekiwaniu dostaniemy wreszcie upragnione skierowanie i niezależnie od przydzielonej nam miejscowości sanatoryjnej (w centrum czy na odludziu) zgłosimy się do recepcji, rozpoczyna się proces przydzielania pokoi i zabiegów.

I chociaż nie można oficjalnie rezerwować pokoi w sanatorium, zapobiegliwi znaleźli na to sposób, przyjeżdżając do sanatorium dzień lub nawet dwa dni wcześniej, płacąc za dodatkowe noclegi, ale za to wybierając najlepsze pokoje (przeważnie jednoosobowe). Na tych, którzy przyjeżdżają zgodnie z informacjami na skierowaniu, czekają pokoje 2-osobowe (małżeństwa), 3-osobowe pozostali kuracjusze. Jednak to nie przydziały pokoi budzą najwięcej emocji, a przydział rodzaju zabiegów.

Obecnie każdy dom sanatoryjny, ten nowoczesny i ten z epoki Gierka, ma swój zasób zabiegów fizykoterapeutycznych, balneologicznych, gimnastycznych i rehabilitacyjnych. Jednak interes lekarza przydzielającego zabiegi (przedstawiciela właściciela sanatorium) jest niekoniecznie spójny z interesem kuracjuszy. Lekarz przyznaje jak najmniej najbardziej popularnych i oczekiwanych przez kuracjuszy zabiegów, takich jak masaże, okłady borowinowe, kąpiele solankowe, masaże podwodne, bicze szkockie, kąpiele wirowe i perełkowe, hydromasaże, twierdząc, że już wykorzystał limit.

Lekarze przyznają najchętniej zabiegi, które można otrzymać w każdej większej miejscowości, takie jak gimnastyka (także rehabilitacyjna), gimnastyka w basenie (jeżeli jest), zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak: sollux, laser, ultradźwięki, diodynamik, interdyn, magnetron, teraplus, DKF, suche kąpiele CO2, czy krioterapię, a więc zabiegi z którymi fizykoterapeuci mają najmniej problemów. Później kuracjusze dowiadują się , że na te najbardziej poszukiwane zabiegi zostały jeszcze "okienka" i są dostępne, jednak już po komercyjnych cenach.

Kuracjusze płacą częściową opłatę za pobyt, za tzw. klimatyczne (63-84 zł), za dodatkowe zabiegi, używanie telewizora (66 zł za turnus), przepustki wyjazdowe, wcześniejszy i późniejszy wyjazd, ewentualne występy, wycieczki, a przede wszystkim za drogie produkty prezentowane schorowanym i starszym kuracjuszom codziennie w świetlicy sanatorium, (patrz artykuł Elżbiety Sadowskiej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/nfz_toleruje_w_sanatoriach_naciaganie_kuracjuszy_na_drogie_254105.html), których cena wielokrotnie przewyższa wartość tych wyrobów, czy towarów.

Jeżeli więc ktoś myśli, że sanatorium to najlepszy i najtańszy sposób na spędzania urlopu, to bardzo się myli. Tym bardziej, że kuracjuszy pracujących jest w sanatoriach jak na lekarstwo (przeważnie ZUS-owskich), a 90 procent kuracjuszy to emeryci i renciści (średnia wieku 70-75 lat). Wszystkich (ok. 200) kuracjuszy sanatorium Podczele można zobaczyć tylko na posiłkach, zebraniu organizacyjnym i darmowych występach artystycznych. Na wycieczkę po miejscowości sanatoryjnej trudno zebrać minimalną liczbę osób, podobnie jak na wieczorki taneczne (5-procent kuracjuszy).

I chociaż coraz więcej kuracjuszy to małżeństwa, które mają tu świetną okazję aby wreszcie ze sobą zatańczyć, to na wieczorek przychodzą nielicznie. Po obiedzie do Kołobrzegu na spacery i zakupy wyrusza maksymalnie ok. 20 osób. Na wyjazdowe fajfy i wieczorki do Kołobrzegu jeździ właściwie jedno małżeństwo, 3 pojedyncze panie które nazwałem trzema muszkieterkami i niekiedy ja - czwarty muszkieter.

Większość (75-80 procent) kuracjuszy nie wychodzi nawet na spacery, pozostając w obrębie budynku sanatorium. Zachodzi pytanie, po co ciągać tych schorowanych, starszych ludzi po sanatoriach w całej Polsce, jeżeli oni nawet nie zwiedzają miejscowości sanatoryjnej i koncentrują się na tylko na zabiegach i leżakowaniu. W takim razie, czy nie lepiej powiększyć bazy terapeutyczne w większych miastach, i zapewnić im zabiegi na miejscu. Ktoś powie, że chodzi też o zmianę klimatu, ale jak odczują zmianę klimatu kuracjusze, którzy nie opuszczają zabudowań sanatorium.

Może więc sanatoria powinny umrzeć śmiercią naturalną, myślę że nie, bo kuracjusze w wieku 60-73 lat potrafią jeszcze korzystać z możliwości jakie daje wyjazdowe sanatorium. Jednak starsi kuracjusze chyba winni być leczeni na miejscu.

O tym czy uda mi się zawiązać spółkę z trzema muszkieterkami w następnej części.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+


Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

A jeszcze kuracjusze są dzieleni na posiłkowe tury i ci podzieleni kuracjusze z jednego domu sanatoryjnego rzadko się widzą i właściwie się nie poznają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nieludzkie , że sanatoria dają kuracjuszom tak mało uciechy i szczęścia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie napisałeś nic o świętach w sanatorium?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wspomniałem jeszcze o dodatkowych opłatach za niewykorzystany zabieg. Ciekawostką zabiegów, jest pan chodzący na zabiegi w różowym dresie!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja czekam na III część!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zdzisławie - brrr. Bo cóż innego napisać, jak zareagować. Nie odnosiłem się do tej pory do Państwa artów. Chyba się rozumiemy. Tworzycie-Pan, żona i syn triumwirat wzajemnej rodzinnej adoracji. Wszelkie słowa krytyki odbieracie jako atak i bezzasadne krytykanctwo- a przecież to głos krytyczny i wyraz innego zdania, myśli, poglądu. Takim działaniem zniechęcacie do czytania i dyskutowania. Zresztą dopowiem do końca-maniera w postaci pierwszego wpisu pt. przeczytaj itp-rodzinna maniera, nie jest zachętą do zapoznania się z artem. Było to bez złośliwości itp. Wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających się Świąt i Nowego Roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie, czy wy komentując jakiś artykuł znacie jego treść, bo wygląda na to że treść artykułu was nie obchodzi, byle napisać jakieś głupoty w rodzaju: " Seniorzy , umierajta bo Sadowscy chcą co roku jeździć do sanatorium potańczyć" - jak napisałem w artykule skierowanie do sanatorium według przepisów można otrzymać raz na 18 miesięcy, a w rzeczywistości raz na dwa lata, " Staram się nie być złośliwy, ale Panie Zdzisławie - już tłumaczyliśmy Panu, że sanatorium to nie miejsce na urlop" - a czy ja tak twierdzę że sanatorium powinno być urlopem, czy tak piszę w tym artykule?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak z czystej ciekawości... dużo Autor planuje jeszcze części w tym temacie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Seniorzy , umierajta bo Sadowscy chcą co roku jeździć do sanatorium potańczyć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Staram się nie być złośliwy, ale Panie Zdzisławie - już tłumaczyliśmy Panu, że sanatorium to nie miejsce na urlop.

Co do prezentacji drogich produktów w sanatoryjnych świetlicach, nikt nie jest zmuszany do ich kupowania.

Wywody o tym, że jak ktoś jest starszy, to nie powinien zajmować miejsc w sanatoriach, bo nie korzysta w pełni z ich uroków, pozostawię bez komentarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.