Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4020 miejsce

Szarości sanatoryjnego życia. Cz. III

Jak napisałem w poprzednich odcinkach, w 10-20 proc. kuracjuszy sanatoriów tli się jeszcze iskra rozrywkowego życia i interesuje ich jeszcze coś więcej, niż zabiegi i leżakowanie.

Zresztą te zabiegi urosły w oczach kuracjuszy do zajęcia tak absorbującego, że zajmuje cały dzień. W rzeczywistości te trzy zabiegi dziennie to dosłownie od 22 do 50 minut czasu. Nawet z leżakowaniem po kąpieli solankowej, czy okładach borowinowych (wystygną przez 20 minut zabiegu), to w sumie 1-2 godz. Oczywiście część zabiegów jest rozłożona w czasie, ale przy dobrej organizacji można je załatwić w 1-1,5 godziny. Jednak większość kuracjuszy po zabiegach (po obiedzie) odpoczywa, leżakuje, a właściwie drzemie lub śpi.

I tu widać jak ważny jest pierwszy etap przyjmowania kuracjuszy do sanatorium, dobór wiekowy i wydolnościowy do pokoju. Po przyjechaniu do sanatorium prosiłem w recepcji, aby przydzielili mnie do pokoju z rówieśnikami. Recepcjonista powiedział, że powinienem być zadowolony, bo moi wsþółokatorzy są o 2-3 lata starsi. Jednak rzeczywistość wyglądała całkiem inaczej, moi współlokatorzy byli o 10 i ponad 10 lat starsi ode mnie, po 70. Dobrze, że jeden z nich w okienkach pomiędzy zabiegami, gra ze mną trochę w tenisa stołowego.

Co z tego, że sanatorium "Podczele" dysponuje basenem 25-metrowym, stołami do bilarda, stołami do tenisa stołowego, kawiarnią, jeżeli z wolnego wstępu do basenu korzysta 3-5 osób, w bilarda 3 razy grały dwie osoby, w tenisa stołowego 3 osoby (w tym ja z kolegą z pokoju), z wieczorków tanecznych w kawiarni korzysta od 10
do 20 (w weekendy) osób. Jest to o tyle dziwne, że bardzo dużo kuracjuszy to małżeństwa, a trudno przypuszczać żeby na co dzień chodzili na tańce. A tu mają takie możliwości (wstęp wolny lub 5 zł w weekendy) i też nie chodzą.

Moi współlokatorzy byli ze mną na wieczorku zapoznawczym, bawiliśmy się z trzema paniami, jednak głębszej znajomości wtedy nie zawarliśmy, bo "dziewczyny" 60-latki, myślały chyba o atrakcyjniejszych partnerach (no może oprócz mnie). Współlokatorzy byli też na kilku spacerach, w tym w muzeum, w katedrze, sklepach i właściwie na tym kończy się ich aktywność. Po obiedzie sobie drzemią, a po kolacji i wiadomościach często idą już spać. Właściwie pozostali współlokatorzy dobrze się dobrali, bo jeden działacz powiatowy i gminny lubi opowiadać, a drugi były sportowiec słuchać i zadawać stymulujące pytania.

Będąc nieraz mimowolnym słuchaczem tych opowiadań, dowiedziałem się o kardynalnej zasadzie awansów, której sam nigdy nie przestrzegałem i być może dlatego nie zrobiłem kariery (także w wiadomościach24.pl). Kolega kuracjusz przestrzegał, gdy pracujesz, czy awansowałeś na stanowisko na poziomie gminy, powiatu, 75 proc. czasu poświęcaj na pracę, 25 proc. na znajomości. Po awansie na stanowisko na poziomie województwa, 50 proc. czasu poświęcaj na pracę, 50 proc. na znajomości. Gdy awansujesz do centrali w stolicy, 25 proc. czasu poświęcaj na pracę, a 75 proc. na znajomości.

Wracając do trzech pań, z którymi się wtedy bawiliśmy okazało się, że oprócz trzech małżeństw, tylko one trzy i ja jeździmy do Kołobrzegu na fajfy czy dansingi. Nazwałem je trzema muszkieterkami i nieraz ratowałem, gdy nie miały się z kim bawić. Ponieważ dysponują samochodem zaproponowałem im spółkę (jako czwarty muszkieter), aby mogły mnie zawozić i odbierać z dansingów, np. z Arki. Zaproponowałem, że będziemy się nawzajem wspierać, jak one nie będą miały partnerów do tańca, to ja zatańczyłbym z każdą z nich i odwrotnie, gdybym ja nie miał się z kim bawić, one zatańczyły by ze mną. Na razie dziewczyny zastanawiają się, może trochę się wstydzą.


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Może dopisać IV część o chorobach ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chociaż Zdzisławowi nie uda się do końca roku pokonać bariery 550 tys. odsłon (od początku), lecz może się do niej wydatnie zbliżyć, jeżeli przeczytacie jego artykuły: link
link
link
link
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wesołych, pogodnych, zdrowych świąt Bożego Narodzenia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z świątecznymi życzeniami wesołych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.