Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5218 miejsce

Szatańskie wersety - najbardziej kontrowersyjna powieść XX wieku

Z powodu publikacji tej książki zamordowano ok. 50 ludzi, a na jej autora wydano wyrok śmierci. Pierwsze polskie wydanie pozbawione było informacji o wydawnictwie i tłumaczu. Czym są słynne i bluźniercze "Szatańskie wersety"?

Ajatollah Chomeini / Fot. نامعلومPochodzimy od Boga i do Boga powrócimy! Informuję wszystkich mężnych muzułmanów na całym świecie, że autor "Szatańskich wersetów" - tekstu napisanego, redagowanego i opublikowanego przeciwko Islamowi, Prorokowi i Koranowi - wraz ze wszystkimi redaktorami i wydawcami tej książki świadomych jej zawartości, zostają skazani na śmierć. Nawołuję wszystkich dzielnych muzułmanów, gdziekolwiek na świecie się znajdują, do zabicia każdej z wymienionych osób, tak by nikt już nie śmiał odtąd obrażać świętych wierzeń muzułmanów. Ktokolwiek umrze poświęcając się tej sprawie, zostanie męczennikiem, Bóg to obiecał. - te przerażające słowa ajatollaha Chomeiniego, szyickiego autorytetu duchowego, wyemitowało irańskie radio w dniu 14 lutego 1989. Od tego momentu nie tylko książka Salmana Rushdiego zaczęła pobijać rekordy sprzedaży na niespotykaną wcześniej skalę, ale stała się podstawą do rozpoczęcia batalii o wolność słowa dot. krytyki religii, którą wielu przypłaciło życiem lub zdrowiem.

Wpływowy krytyk literacki, Harold Bloom, nazwał "Szatańskie wersety" największym osiągnięciem estetycznym Rushdiego, zaś Timothy Brennan ogłosił ją dotychczas najambitniejszą opublikowaną powieścią zajmującą się problemem doświadczeń imigrantów we Wielkiej Brytanii.

„Szatańskie wersety” należą do gatunku literackiego nazywanego „realizmem magicznym”, w którym szczegółowo przedstawiony realny świat splata się z elementami nadprzyrodzonymi. Naszkicowanie fabuły stwarza pewien problem - powieść jest wielowątkowa, wydarzenia w niej przedstawione odnoszą się do różnych bohaterów mieszkających w Anglii, Indiach czy Arabii, z czasów współczesnych, jak i Arabii VII wieku - i choć zabrzmi to paradoksalnie, przedstawione wydarzenia są paralelne.

Osią powieści są losy dwóch pochodzących z Indii aktorów, którzy w cudowny sposób przeżyli eksplozję samolotu wysadzonego w powietrze przez sikhijskich terrorystów. Ich ciała w cudowny sposób lądują w Anglii i w trakcie powieści ulegają cudownym przemianom - narcystyczny Dżibril Fariśta zaczyna nabierać częściowo cech anielskich, coraz bardziej pogrążając się w schizofrenii, zaś znacznie mniej pewny siebie Saladyn Ćamća sukcesywnie przemienia się w postać nienawidzonego przez znaczącą większość i poniżanego diabła. Obydwaj dostają się w końcu do Londynu, który zostaje ukazany czytelnikowi z punktu widzenia imigranckiej społeczności (właśnie ta część „Szatańskich wersetów” została uznana za najcenniejszą przez większość krytyków literackich).

Kluczowym dla powieści wątkiem są również wydarzenia z VII w n.e. odnoszące się do proroka Mahunda (postaci wzorowanej na Mahomecie), któremu objawienie przynosi schizofreniczny Dżibril Fariśta w postaci anielskiej, oraz jego adwersarza, pogańskiego poetę Baala.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Serdecznie dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mikołaju, proszę przyjąć ode mnie serdeczne gratulacje za zajęcie I miejsca w konkursie Dziennikarz Obywatelski 2013 w kategorii "Recenzja".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.