Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30578 miejsce

Szczakowianka obchodzi 85. urodziny

85 lat temu powstała Szczakowianka Jaworzno Klub,który na trwałe zapisał się w historii polskiej piłki nożnej występuje dzisiaj pod nazwą KP Jaworzno.W niedziele pokonał Tęczę Błędów 34:0 i awansował do nowej V ligi.

Kibice i piłkarze KP Jaworzno (vel Szczakowianka) cieszą się z awansu do nowej V ligi. Czy to początek kolejnego marszu na szczyt? / Fot. Marek IwaniszynZespół pojawił się na piłkarskiej mapie Polski w 1923 roku. Przez długie lata był to klub bardzo lokalny, który skupiał wkoło siebie ludzi ze Szczakowej, która stała się dzielnicą Jaworzna dopiero w 1956 roku (wcześniej od 1896 roku była oddzielnym miastem z prawami miejskimi). Przez wiele lat drużyna grała w niższych ligach. I pewnie byłoby tak do teraz, gdyby nie pojawili się tacy ludzie jak Tadeusz Fudała - prezes klubu na przełomie wieków, Piotr Wrona - który zakupił bankrutującą garbarnie w Szczakowej i zainwestował swe pieniądze w klub, oraz Andrzej Sermak - grający trener, który wprowadził zespół do Ekstraklasy. Wówczas musiał oddać miejsce na ławce bardziej znanym i doświadczonym kolegom po fachu. Jednak gdy klub zaczął spadać w dół znów zaczął dowodzić zespołem. I pozostał z nim na dobre i na złe. Do dziś jest trenerem i zawodnikiem. Mimo tego, że ma już 46 lat.Trener Andrzej Sermak - człowiek legenda jaworznickiej piłki. Wprowadził drużynę do Ekstraklasy, dzisiaj na boisku i z ławki dowodzi zespołem. / Fot. Marek Iwaniszyn

Ci trzej ludzie to ojcowie sukcesu z 2002 roku, kiedy po barażach z RKS Radomsko, Szczakowianka awansowała do pierwszej ligi.

Mimo że Szczakowianka zagrała w Ekstraklasie tylko jeden sezon stała się słynna na cały kraj. Niestety nie była to przyjemna popularność. Klub oskarżony o korupcję z hukiem wyleciał z pierwszej ligi. Spowodowało to olbrzymie problemy finansowe zespołu, który pogrążał się coraz bardziej. Aż do ostatecznego końca. Jednak zespół nie zniknął. Odrodził się pod nową nazwą w A-klasie.

O obchodach 85-lecia klubu opowiadali m.in. Piotr Przeniosło, dziennikarz Polskiego Radia Katowice, prowadzący konferencje; Andrzej Sojka - prezes JSP Szczkowianka oraz Andrzej Sermak - trener KP Jaworzno. / Fot. Marek IwaniszynPrezent na urodziny

Zespół rozpoczął obecny sezon pod nazwą Klub Piłkarski Jaworzno. Jednak i tak każdy w mieście utożsamia go i uznaje za kontynuatora tradycji Szczakowianki. Na meczach, na które przybywa ponad tysiąc widzów (co jak na A-klasowe rozgrywki jest ewenementem) słyszymy te same przyśpiewki co kilka lat temu, takie jak "My chcemy gola, Szczakowa my chcemy gola" oraz nowe, związane właśnie ze zmianami w klubie "Była, będzie, jest - Szczaksa nasz KS".

Wspaniały prezent na 85. urodziny klubu sprawili w minioną niedziele piłkarze. W ostatnim spotkaniu sezonu, pewni awansu pokonali Tęczę Błędów 34:0! Co - jak łatwo przeliczyć - 85-lecie Szczakowianki / Fot. -oznacza, że zawodnicy strzelali bramkę częściej niż co trzy minuty. Połowę bramek strzelił w tym meczu Radomir Jarzynka, który tym samym został królem strzelców A-klasowych rozgrywek (z dorobkiem 65. bramek!).

Mecz gwiazd

Najciekawszym punktem obchodów 85-lecia klubu będzie mecz charytatywny obecnych piłkarzy KP Jaworzno z piłkarzami Szczakowianki, którzy na początku XXI wieku reprezentowali ją w pierwszej lidze. Cały dochód ze spotkania zostanie przeznaczony na budowę jaworznickiego hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta. Swoją W obecnym zespole znajdziemy piłkarzy, którzy mimo młodego wieku grali w drugiej lidze ze Szczakowianką. Jak np. Dawid Zięba (na zdjęciu) / Fot. Marek Iwaniszynobecność na meczu zapowiedzieli m.in. Maciej Iwański - zeszłoroczny mistrz Polski z Zagłębiem Lubin, który reprezentował biało-czerwone barwy Szczakowianki w III, II i I lidze. W Ekstraklasie dla jaworznickiego teamu rozegrał 28 spotkań i strzelił 4 bramki. Ponadto w Jaworznie "po latach" pojawią się Łukasz Błasiak, Robert Chudy, Rafał Berliński, czy też Michała Wróbla.

Do 28 czerwca można również w Domu Kultury w Szczakowej im. Zdzisława Krudzielskiego oglądać wystawę pamiątek związanych z zespołem. - Zgromadziliśmy na niej część historii klubu. Niewielką ale najważniejszą - podkreślał Stanisław Łazarz, członek komitetu organizacyjnego obchodów 85-lecia Szczakowianki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.