Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20674 miejsce

Szczawnickim tropem autora "Trylogii"

Henryk Sienkiewicz był jednym z tych pisarzy, dla których wędrowanie po różnych miejscach w kraju i poza nim było swoistym stylem życia. Poszukiwał odpowiednich warunków do pracy. W Szczawnicy znalazł również jedną z miłości swego życia.

Pomnik Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy. / Fot. Krzysztof KrzakDo tego jednego z najbardziej znanych i popularnych uzdrowisk Henryk Sienkiewicz przyjeżdżał trzykrotnie. Po raz pierwszy zawitał tu w 1868 roku jako 22 - letni student Szkoły Głównej w Warszawie. Znaczący dla pisarza okazał się drugi pobyt w Szczawnicy datowany na lato 1879 roku. Sienkiewicz wygłosił tu odczyt "Z Nowego Jorku do Kalifornii" o swoim pobycie za oceanem. Podczas któregoś ze spacerów uzdrowiskową promenadą zobaczył Litwos Kazimierza Szetkiewicza z dwiema córkami. W pewnym momencie, jak pisze Barbara Wachowicz w "Mariach jego życia", jedna z pań odgarnęła woal. Sienkiewicz zauważył pasmo jasnych włosów, błękitne, trochę za szeroko rozstawione oczy. To była Maria Szetkiewiczówna, która dwa lata później, 18 sierpnia 1881 roku zostanie pierwszą żoną przyszłego laureata Nagrody Nobla. Ona porzuci dla niego marzenia o karierze naukowej w dziedzinie fizyki i chemii, plany studiowania naInskrypcja na pomniku Sienkiewicza przy ulicy Zdrojowej w Szczawnicy. / Fot. Krzysztof Krzak uniwersytecie w Zurychu; urodzi pisarzowi dwoje dzieci: Henryka Józefa i Jadwigę Marię. Po latach prawnuczka autora "Trylogii", Anna Madeyska, tak oceni związek Marii i Henryka: Ten "grom z jasnego nieba", który trafił w nią podczas spotkania z pradziadkiem, zmienił całkowicie jej życie, skrócił je także. Urodzenie dwojga dzieci przypłaciła kryzysem zdrowotnym, a w konsekwencji utratą życia. Maria z Szetkiewiczów Sienkiewiczowa zmarła na gruźlicę 19 października 1885 roku w wieku zaledwie 31 lat, mimo intensywnej kuracji w Szczawnicy między innymi.

Niegdyś willa, dziś hotel Batory, w którym w 1909 roku Henryk Sienkiewicz tworzył powieść Wiry. / Fot. Krzysztof KrzakDo uzdrowiska nad urokliwym potokiem Grajcarkiem położonym przyjedzie Henryk Sienkiewicz z rodziną ponownie w sierpniu 1909 roku. Planuje w zaciszu willi "Batory" pracować nad powieścią polityczną "Wiry", w której pisarz krytycznie odnosi się do ideologii socjalistycznej. Oczekiwanego spokoju jednak nie znajduje, co tak opisze w jednym ze swoich listów: A co do spokoju, to tak jak we wszystkich polskich wodach. Rozgłosiłem wszystkim, że przyjeżdżam do pracy... tymczasem pierwszego dnia przyszli studenci z prośbą, bym miał odczyt o Słowackim. Nie brakuje też innych interesantów i uroczystości, na które sławny już wtedy pisarz - noblista jest zapraszany; uczestniczy m.in. w egzaminie końcowym uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy, która od tegoż właśnie roku nosi jego imię. Także z Tablica przy wejściu do hotelu Batory. / Fot. Krzysztof Krzakwarunków bytowych Sienkiewicz nie jest kontent. Dom leży w parku, gdzie mnóstwo ludzi się kręci po całych dniach, a przy tym zbudowany jest niemądrze, gdyż frontem na północ, a że tuż przed oknem rosną gęste drzewa, więc w pokojach mało słońca. Każemy palić w piecu, gdyż inaczej byłoby zimno jak w piwnicy - pisał o willi "Batory" w jednym ze swoich listów.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy. / Fot. Krzysztof KrzakMimo tej mało przychylnej oceny w Szczawnicy wciąż żywa jest pamięć o pobytach autora "Quo vadis". Przy głównej promenadzie uzdrowiska, ulicy Zdrojowej, znajduje się okazały, dwumetrowy pomnik Henryka Sienkiewicza autorstwa profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Czesława Dźwigaja. Monument wykonany został z brązu lanego, patynowanego. Odsłonięto go z wielką pompą w 2008 roku. Inskrypcja na pomniku nazywa Sienkiewicza przyjacielem Szczawnicy. W cokół pomnika wmurowany został akt odsłonięcia i poświęcenia pomnika, w którym zapisano znaczące informacje dotyczące pisarza, a także wykonawców i darczyńców pomnika. Otoczony zegarem kwiatowym pomnik stanowi jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc kurortu Szczawnica.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Super reportaż! Panie Krzysztofie, to musi być ciekawe tak trafiać na ślady literackie. Interesująco je Pan przedstawił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztofie, dziękuję za ten treściwy i zgrabny reportaż. Miałam nadzieję, że powstanie, kiedy zapowiedziałeś kolejny swój wyjazd do Szczawnicy. A jednak - uwikłana w różne sprawy organizacyjne - nie przeczytałam go dotąd. Za to teraz z największą przyjemnością odświeżyłam fakty. Moje myśli zawsze krążą często wokół Szczawnicy, za to nie udaje się do niej wybrać. Miło mi, że mogę przynajmniej za pośrednictwem relacji tam się znaleźć. Doskonała okoliczność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, ten pomnik pisarza Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy moim zdaniem ma wysokie walory estetyczne, podobne wrażenie mam gdy oglądam pomnik pisarza przy ulicy jego imienia w Kielcach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł i zawarte w nim informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Szczawnicy jets jedna z najstarszych w Polsce szkół imieniem Henryka Sienkiewicza, pisaz był na uroczystoścu nadania jej imienia mieszkał w willi która i dzisiaj gości przyjezdnych. Mieszkał w niej po latachw 2008 roku aktor Marek Probosz podczas realizacji filmu Prawdiwa Historia Juraja Janosika, który kilka tygodn wczesniej zagrał postać autora W pustyni i w Puszczy w filmie fab. 17 minutowym "Sienkiewicz 1908. Piknik pod Jurajska Skała" w KRakowie i Nielepicach k. Rudawy pod Krakowem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mieszkałem w sąsiedztwie "Batorego".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajny tekst. Lubię takie klimaty :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.