Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczawnickim tropem autora "Trylogii"

Redakcja
Niegdyś willa, dziś hotel Batory, w którym w 1909 roku Henryk Sienkiewicz tworzył powieść Wiry.
Niegdyś willa, dziś hotel Batory, w którym w 1909 roku Henryk Sienkiewicz tworzył powieść Wiry.
Henryk Sienkiewicz był jednym z tych pisarzy, dla których wędrowanie po różnych miejscach w kraju i poza nim było swoistym stylem życia. Poszukiwał odpowiednich warunków do pracy. W Szczawnicy znalazł również jedną z miłości swego życia.

Do tego jednego z najbardziej znanych i popularnych uzdrowisk Henryk Sienkiewicz przyjeżdżał trzykrotnie. Po raz pierwszy zawitał tu w 1868 roku jako 22 - letni student Szkoły Głównej w Warszawie. Znaczący dla pisarza okazał się drugi pobyt w Szczawnicy datowany na lato 1879 roku. Sienkiewicz wygłosił tu odczyt "Z Nowego Jorku do Kalifornii" o swoim pobycie za oceanem. Podczas któregoś ze spacerów uzdrowiskową promenadą zobaczył Litwos Kazimierza Szetkiewicza z dwiema córkami. W pewnym momencie, jak pisze Barbara Wachowicz w "Mariach jego życia", jedna z pań odgarnęła woal. Sienkiewicz zauważył pasmo jasnych włosów, błękitne, trochę za szeroko rozstawione oczy. To była Maria Szetkiewiczówna, która dwa lata później, 18 sierpnia 1881 roku zostanie pierwszą żoną przyszłego laureata Nagrody Nobla. Ona porzuci dla niego marzenia o karierze naukowej w dziedzinie fizyki i chemii, plany studiowania na uniwersytecie w Zurychu; urodzi pisarzowi dwoje dzieci: Henryka Józefa i Jadwigę Marię. Po latach prawnuczka autora "Trylogii", Anna Madeyska, tak oceni związek Marii i Henryka: Ten "grom z jasnego nieba", który trafił w nią podczas spotkania z pradziadkiem, zmienił całkowicie jej życie, skrócił je także. Urodzenie dwojga dzieci przypłaciła kryzysem zdrowotnym, a w konsekwencji utratą życia. Maria z Szetkiewiczów Sienkiewiczowa zmarła na gruźlicę 19 października 1885 roku w wieku zaledwie 31 lat, mimo intensywnej kuracji w Szczawnicy między innymi.

Do uzdrowiska nad urokliwym potokiem Grajcarkiem położonym przyjedzie Henryk Sienkiewicz z rodziną ponownie w sierpniu 1909 roku. Planuje w zaciszu willi "Batory" pracować nad powieścią polityczną "Wiry", w której pisarz krytycznie odnosi się do ideologii socjalistycznej. Oczekiwanego spokoju jednak nie znajduje, co tak opisze w jednym ze swoich listów: A co do spokoju, to tak jak we wszystkich polskich wodach. Rozgłosiłem wszystkim, że przyjeżdżam do pracy... tymczasem pierwszego dnia przyszli studenci z prośbą, bym miał odczyt o Słowackim. Nie brakuje też innych interesantów i uroczystości, na które sławny już wtedy pisarz - noblista jest zapraszany; uczestniczy m.in. w egzaminie końcowym uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy, która od tegoż właśnie roku nosi jego imię. Także z warunków bytowych Sienkiewicz nie jest kontent. Dom leży w parku, gdzie mnóstwo ludzi się kręci po całych dniach, a przy tym zbudowany jest niemądrze, gdyż frontem na północ, a że tuż przed oknem rosną gęste drzewa, więc w pokojach mało słońca. Każemy palić w piecu, gdyż inaczej byłoby zimno jak w piwnicy - pisał o willi "Batory" w jednym ze swoich listów.

Mimo tej mało przychylnej oceny w Szczawnicy wciąż żywa jest pamięć o pobytach autora "Quo vadis". Przy głównej promenadzie uzdrowiska, ulicy Zdrojowej, znajduje się okazały, dwumetrowy pomnik Henryka Sienkiewicza autorstwa profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Czesława Dźwigaja. Monument wykonany został z brązu lanego, patynowanego. Odsłonięto go z wielką pompą w 2008 roku. Inskrypcja na pomniku nazywa Sienkiewicza przyjacielem Szczawnicy. W cokół pomnika wmurowany został akt odsłonięcia i poświęcenia pomnika, w którym zapisano znaczące informacje dotyczące pisarza, a także wykonawców i darczyńców pomnika. Otoczony zegarem kwiatowym pomnik stanowi jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc kurortu Szczawnica.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto