Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24380 miejsce

Szczawnik. Zauroczenie przedstawione w drewnie

Szczawnik – połemkowska wieś w gminie Muszyna. Znajduje się tu dawna drewniana cerkiew pod wezwaniem św. Dymitra z XIX wieku. Po Akcji Wisła w 1947 roku budynek świątyni przejął Kościół rzymskokatolicki.

1 z 19 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Cerkiew w Szczawniku jest świątynią w typie budownictwa zachodnio-łemkowskiego. Fragment tablicy informacyjnej,umieszczonej przed wejściem, przedstawiający schemat budowy cerkwi. Fot.Zbigniew Natorski
Cerkiew w Szczawniku jest świątynią w typie budownictwa zachodnio-łemkowskiego. Fragment tablicy informacyjnej,umieszczonej przed wejściem, przedstawiający schemat budowy cerkwi. Fot.Zbigniew Natorski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Panie Zbigniewie, to chyba gorączka przeziębieniowa sprawiła, że takiego babola strzeliłam. Oczywiście przepraszam. Obydwie cerkiewki znam i tę z Tylicza, oraz Złockiego także. Wniosek z mojego "babolka" jest jeden: nie siadać do komputera z gorączką. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świątynia faktycznie piękna. Urokliwa bardzo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewuniu,wiem że zawsze towarzyszysz moim podróżom.Dziękuję Tobie z całego serca.Kocham nasz kraj i zawsze będę go sławił.Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo,napewno historia cerkwi w Powrożniku jest o wiele bogatsza.Opis w zajawce dotyczy cerkwi w Szczawniku,również pięknej i ujmującej serce,tego kto mógł ją zobaczyć zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zbigniewie, Historia cerkiewki w Powroźniku jest znacznie starsza, niż był Pan uprzejmy napisać w zajawce. Jej powstanie na tym terenie datuje się na początek XVII wieku. W wieku XIX-tym cerkiewka zmieniła swoją lokalizację na wyżej położoną, ponieważ rzeka Poprad często wylewała (i wylewa do tej pory). Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za ciekawą podróż.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.