Facebook Google+ Twitter

Szczecin: 30-lecie rocznicy Porozumień Sierpniowych i powstania "Solidarności"

28 sierpnia odbyła się wielka gala w Teatrze Letnim z okazji 30. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i narodzin "Solidarności".

"Anioł wolności" na Placu Solidarności / Fot. Elzbieta SadowskaNa uroczystej gali pojawili się bohaterowie tamtych dni: byli m.in. Marian Jurczyk, który w sierpniu 1980 stanął na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Szczecinie i był sygnatariuszem porozumień sierpniowych; Andrzej Milczanowski, który w latach 70. współpracował z Komitetem Obrony Robotników, a od 1980 z NSZZ "Solidarność", Longin Komołowski, który jako pracownik szczecińskiej stoczni brał udział w strajku okupacyjnym w czasie wydarzeń Grudnia 70 i uczestniczył w Sierpniu 80 oraz Stanisław Wądołowski, uczestnik Grudnia i Sierpnia, członek prezydium komitetu strajkowego z roku 1980.

Nawet Andrzej Milczanowski (uczestnik strajku w Szczecinie) przyznał, że symbolami Sierpnia 1980 dla świata byli i pozostaną Lech Wałęsa i Stocznia Gdańska (świat pomału zapomina, że w Szczecinie też były strajki, że tu podpisano pierwsze porozumienie, że MKS wrocławski zarejestrował się w MKS szczecińskim). Chociaż dla Szczecina i szczecinian symbolami sierpnia pozostaną stocznia szczecińska i Marian Jurczyk, jednak tylko w wymiarze lokalnym.

Kilkadziesiąt osób za swoją działalność opozycyjną, związkową i wkład w rozwój województwa otrzymało odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego

Dzisiaj 29 sierpnia obchody 30 rocznicy powstania Solidarności z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, rozpoczęły na Placu Solidarności przed pomnikiem zwanym "Aniołem Wolności", gdzie zgromadzili się przedstawiciele władz lokalnych, dawni działacze opozycyjni, mieszkańcy.

„Warto było uczestniczyć w ruchu Solidarności, warto było ryzykować nie dla siebie, ale dla Polski” - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas dzisiejszych obchodów 30-lecia Solidarności w Szczecinie.

Podczas uroczystości prezydent wręczył ordery odrodzenia Polski oraz krzyże zasługi 19 zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej z województwa zachodniopomorskiego m/in: Stanisławowi Kocjanowi, Alinie Krystosiak.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dlaczego "świat pomału zapomina, że w Szczecinie też były strajki, że tu podpisano pierwsze porozumienie, że MKS wrocławski zarejestrował się w MKS szczecińskim"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.