Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21879 miejsce

Szczecin: A może i u nas "Imieniny ulicy"

Dwa lata temu, w Żywe Miasto Poznań, napisałam tekst „Poznań miastem tradycji i ulicznych fet”. Napisałam tam m/in: „chyba tylko w Poznaniu mieszkańcy obchodzą imieniny patronów miasta, imieniny ulicy, Święto Pyry, Jarmark Jagielloński itp.

Już w Szczecinie przeglądałam teksty w Żywe Miasto Szczecin i zapamiętałam m/in takie jak: „Pokochajmy swoje miasto”, „Co może być pamiątką ze Szczecina”, cykl „Historia pewnej ulicy: .... ”Jeżeli nie mamy w Szczecinie polskich tradycji, musimy je wypracować i stworzyć” von sadowa.

To właśnie te teksty (szczególnie ostatni), był dla mnie wskazówką, jak można uatrakcyjnić turystycznie Szczecin, jak zintegrować mieszkańców nad wypracowaniem nowych szczecińskich lokalnych tradycji. „Wspólne świętowanie i fety są zawsze doskonałą okazją do konsolidacji i integracji społeczności miasta, .... nadają miastu specyficznego klimatu, podkreślając jego regionalną odrębność”.

Bo czy do szczecińskich tradycji nie można by wpisać świat kulinarnych: „Święta paprykarza”, „Święta pasztecika” (kiedyś typowych potraw ze Szczecina), „Jarmarku Piastowskiego” (od ul. Piastów i Piastów w ogóle), „Jarmarku Jagiellońskiego” (kiedyś już go obchodzono), Święta miasta Szczecina (miasta siedmiu wzgórz) w „Gody Trzygłowa” (21-22 grudnia a właściwie od Wigilii do Trzech Króli), lub w terminie związanym z ważnymi datami z historii Gryfitów.


Czy nie można by obchodzić „Święta ulicy” np.; Jana z Kolna (żeglarza, pilota duńskiej wyprawy z 1476 r do Grenlandii i prawdopodobnie północnej Ameryki), K. Kolumba (prawdopodobnie syna polskiego króla na wygnaniu), Bolesława Krzywoustego (do wyboru: 12 czerwca, 23 lipca, 19 sierpnia, ulicy najlepiej nadającej się na deptak w Szczecinie), Zygmunta Chmielewskiego (do wyboru: 2 maja, 12 czerwca, 17 września, przy współpracy z Browarem) i wielu innych, nawet dzielnicowych jak np.: ul Boryny (Macieja - 3 czerwca).

Pierwsze kroki w kierunku tworzenia polskich, szczecińskich tradycji już mamy: np.; „Dni Odry” (chociaż tegoroczne nie wypaliły), "Jarmark Jakubowy", ważne żeby były to typowo słowiańskie i pomorskie święta, związane z polską czy nawet międzynarodową historią Szczecina. Żeby odbywały się w weekendy, ferie lub wakacje i trwały od południa do nocy (aby mogły wziąć w nich udział całe rodziny).

A możemy zacząć od Święta imienin ulicy, chociażby wspomnianej wcześniej Jana z Kolna, bo przypadają w doskonałym terminie (np: 20, 22, 24, 26 czerwca) i można je połączyć z obchodami Dnia Morza. Nowe tradycje wspólnego świętowania mieszkańców Szczecina, będą najlepszą drogą do integracji społeczności miasta, do turystycznej atrakcyjności Szczecina.

Mój tekst wcześniej publikowany jako "laleczka" w MM Moje Miasto: http://www.mmszczecin.pl/blog/entry/25312/A+mo%C5%BCe+i+u+nas+%22Imieniny+ulicy%22.html, tu zamieszczam jako "gościa dnia".


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kamil Kapusta
  • Kamil Kapusta
  • 14.09.2012 19:18

No bo po co coś wymyślać, jak mamy amerykańskie gotowce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wolimy obchodzić amerykańskie święta i zwyczaje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.