Facebook Google+ Twitter

Szczecin bliżej szansy na Europejską Stolicę Kultury 2016

W 2016 r. jedno miasto polskie i jedno hiszpańskie otrzymają prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W Polsce selekcja miast odbędzie się już pod koniec bieżącego roku, a ostateczny wybór nastąpi w 2011 r.

 / Fot. Horvat http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:PolandSzczecinPanorama.JPG&filetimestamp=20060627193139W sprawie kandydatury Szczecina do ESK 2016 nastąpiło przyspieszenie. Wczoraj o godzinie 12 w sali sesyjnej Rady Miasta zebrali się radni, naukowcy, artyści i animatorzy kultury. Zostały tam zaprezentowane wnioski po analizie mocnych i słabych stron Szczecina oraz szanse i zagrożenia szczecińskiej kultury.

Do mocnych stron kultury Szczecina zaliczono w diagnozie: dobry teatr, wytrawną publiczność teatralną, festiwale takie jak „Kontrapunkt” czy „Spoiwa Kultury”. Do słabych stron zaliczono słabe i niespójne zarządzanie kulturą. Największym zagrożeniem okazał się zalew kultury masowej osłabiającej więzi społeczne. Szanse kulturalne Szczecina mają być wynikiem dalszej dyskusji na temat przedstawionej na spotkaniu diagnozy.

Jedną z największych szans kultury Szczecina, a tym samym ubiegania się o tytuł ESK 2016 dla Szczecina, ma być wpisanie się Szczecina w obchody Roku Chopinowskiego projektem "Poza czasem i przestrzenią – Rok Chopinowski w Szczecinie".

Dzisiaj o godzinie 12 w siedzibie samorządowej instytucji kultury Szczecin 2016 w pięknej willi Lentza odbyła się konferencja prasowa mająca zapoznać zainteresowanych z tym projektem - jego partnerami i szczegółowym programem.

Samorządowa instytucja kultury Szczecin 2016 jest koordynatorem tego projektu. Stowarzyszenie Liderów i Fundraiserów odpowiada za przygotowanie jubileuszu w Szczecinie. W skład przedsięwzięcia "Poza czasem i przestrzenią – Rok Chopinowski w Szczecinie" wchodzą takie organizacje i instytucje jak: Stowarzyszenie „Boogie Brain”, Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, Dom Kultury "13 Muz", Fundacja ARTELIER, Szczecińska Agencja Artystyczna, Teatr Kameralny, Wydział kultury UM Szczecin i SIK Szczecin 2016.

W ramach projektu od lutego do października będą odbywały się przedsięwzięcia, które ogólnie podzielono na 5 podprojektów:
„Fryderyk i róże” – koncerty symfoniczne w Filharmonii
„Emigracja. Chopin” – Koncert w hali przylotów lotniska Szczecin – Goleniów - 01.03.2009
„Nokturn dla Pani Tieebain” – kwiecień 2009 r.
„Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej ARTELIER – czerwiec 2009
„Chopin na betonowcu” – aranżacje jazzowe utworów Fryderyka Chopina

Szczegółowe informacje i terminy wydarzeń w następnym artykule.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Rok Chopinowski w Szczecinie, ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Życzę tego Szczecinowi chociaż moje serce bliżej Krakowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że dobrze zrobi wybór miasta ciekawego ale nie top - wycieczkowego (aktualnie popularnego) a za to z dobrą bazą hotelową, gastronomiczną, drogami, mostami i interesującymi pomysłami w głowach urzędników:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ktokolwiek by nie wygrał mam nadzieję, że będzie nas godnie reprezentować.

Może trochę zdziwi was to co napiszę ale życzę powodzenia po równo każdemu polskiemu miastu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też jako patriota lokalny liczę z kolei na to, iż Łódź dostanie tytuł ESK2016 :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Osobiście jako patriota lokalny liczę na to, iż Pana prognozy się nie sprawdzą i to jednak Lublin dostanie tytuł ESK2016 :) Mam nadzieję, że mi Pan to wybaczy ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, artykuł czekał na zatwierdzenie od wczoraj, dlatego wczoraj w artykule to przedwczoraj a dzisiaj to wczoraj. Szczgóły chciałem podać w następnym artykule, zaraz po zatwierdzeniu pierwszego, ale w związku z przedłużaniem się zatwierdzenia artykułu, zdążyl to zrobić dzisiaj mój młodszy kolega.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.