Facebook Google+ Twitter

Szczecin: Budowa Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi

W 2009 r. rozpoczęto budowę Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi przy ul. Rolnej w Szczecinie. Powstający ośrodek będzie działał przy Zachodniopomorskim Centrum Onkologii. Zakończenie prac przewidziano na koniec 2012 roku.

Stan "surowy" Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi przy ul Rolnej w Szczecinie / Fot. Elżbieta SadowskaObecnie inwestycja osiągnęła tzw. „stan surowy”. Szpital przygotowuje się już do przetargów na wyposażenie. Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi ma poprawić istniejącą bazę szpitala i stworzyć lepsze warunki do jego funkcjonowania. Obecnie w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii brakuje miejsc dla pacjentów. Lecznica wynajmuje dla nich około 70 łóżek w pobliskim domu rekolekcyjnym.

Po powstaniu Centrum (ponad 8 tys. m kw.) cała szpitalna diagnostyka będzie przeniesiona w jedno miejsce. Zwolnione pomieszczenia zostaną więc wykorzystane na bazę łóżkową (chorzy będą leżeli w szpitalu). Centrum ma kosztować 44,5 mln zł, a jego budowa jest finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego (24,5 mln zł), z budżetu województwa oraz środków własnych szpitala.

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie to największa i jedyna, w tej części kraju, wyspecjalizowana placówka medyczna, która kompleksowo diagnozuje i leczy choroby nowotworowe. Realizuje ponadto wiele zadań profilaktycznych mających na celu zahamowanie wzrostu zachorowań na nowotwory.

Niestety, dane epidemiologiczne są alarmujące. Co czwarty Polak, co czwarta Polka zachorują w ciągu swego życia na nowotwór złośliwy. Według szacunków statystycznych, ocenia się, że spośród obecnie żyjących niemal 40-stu milionów Polaków, około 10 milionów zachoruje na tę chorobę (raka), jeśli nic znacząco nie zmieni się w profilaktyce.

Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów po chorobach układu krążenia. Należy jednak przewidzieć, że w XXI wieku nowotwory złośliwe będą główną przyczyną zgonu Polaków. Wśród kobiet najczęstszą przyczyną zgonu do 65 roku życia są właśnie nowotwory tego typu. W Polsce co roku notuje się 12 tys. nowych przypadków raka piersi, z czego niemal połowa kończy się śmiercią.

Dlatego też, każda inwestycja zwiększająca szansę dostępu i umożliwiająca realizowanie wczesnej diagnostyki (szczególnie w przypadku
raka piersi), powinna nas cieszyć. Tym bardziej, że Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, wyremontowało ostatnio Odział Chirurgii Onkologicznej, uruchomiło nowy Tomograf Komputerowy i przeprowadziło modernizacje Mammobusu.


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

To tak jak w sądzie, przed wyrokiem!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Teresa Bagier
  • Teresa Bagier
  • 08.01.2012 09:31

Byłam w przychodni onkologicznej. To chyba jedyna przychodnia, gdzie nie słychać gwaru rozmów. Panuje tam jakaś upiorna cisza!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magda Wysocka
  • Magda Wysocka
  • 07.01.2012 19:32

Do przychodni onkologicznej, trzeba się zapisywać na odległe terminy. tak jak do innych specjalistów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.