Facebook Google+ Twitter

Szczecin Europejską Stolicą Kultury 2016. Urzędnicy zrobią to sami?

Gdy po wielu trudach prezydent Szczecina powołał w 2009 r Samorządową Instytucję Kultury Szczecin 2016 wszyscy myśleliśmy, że sprawa ESK 2016 dla Szczecina ruszy z miejsca.

 / Fot. PAP/Jerzy UndroMyślałem, że SIK Szczecin 2016 wystąpi z listami intencyjnymi (zaproszeniami) o współpracę do wszystkich instytucji, stowarzyszeń twórczych, inicjatorów życia kulturalnego w Szczecinie (kultura ponad podziałami), aby wspólnie doprowadzić Szczecin do tego zaszczytnego tytułu.

Jednak tak się nie stało, dlatego pozwoliłem sobie napisać w artykule Szczecin wystąpił o miano nie tej stolicy co trzeba „...a nad nominacją Szczecina na ESK 2016 siedzi w pięknej wilii Lentza, grono urzędników kombinujących, co tu wymyślić, aby uczynić Szczecin Europejską Stolicą Kultury w 2016 r”.

Jest w Szczecinie takie stowarzyszenie - Szczecińskie Towarzystwo Kultury, mające swoją siedzibę w Zamku Książąt Pomorskich, przy ul Korsarzy 34, lok. nr 111 (tel. 914336868), którego prezesem jest Stanisław Krzywicki. Do najbardziej zasłużonych i znanych w Szczecinie członków STK należą Tadeusz Białecki, Lucyna Turek Kwiatkowska, Kazimierz Kozłowski, Urszula Rasłaniec (dyrektorka STK) i wielu innych znanych postaci w szczecińskiej kulturze.

Tadeusz Białecki i Lucyna Turek-Kwiatkowska są autorami "szczecińskiego elementarza" pt; „Szczecin stary i nowy”, Tadeusz Białecki jest redaktorem naczelnym „Encyklopedii Szczecina”, Kazimierz Kozłowski jest w zespole naukowym tego wydania itp. W tej chwili STK zajmuje się przygotowaniami do wydania „Leksykonu kultury Pomorza Zachodniego” (przydało by się Mikrowsparcie Szczecin 2016 dla tej inicjatywy).Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Okazało się, że to nie pierwsza strona w Kurierze Szczecińskim o ESK 2016, były już strony 28.01 i 03.03. 2010 r (które umknęly mojej uwadze). Zresztą zawsze uważałem, że Kurier Szczeciński jest gazetą, która najbardziej interesuje się tym co się dzieje w Szczecinie i przyłącza się do każdej akcji (lub sama jest inicjatorem) promujacych Szczecin. W zeszły poniedziałek także w Rzeczpospolitej pojawił się dodatek o naszym województwie, gdzie także byl artykuł o dzialaniach SZCZECIN 2016
zmierzajacych do zdobycia tytulu ESK 2016. Cóż może jestem zbytnim pesymistą i Szczecin wejdzie do finału polskiego a nawet zdobędzie tytuł ESK 2016 (czego sobie i wszystkim mieszkańcom najserdeczniej życzę), chciałbym tylko widzieć na codzień wiecej zaangażowania mediów, mieszkańców, instytucji kulturalnych, bo przecież Szczecin jest wielki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejmy nadzieję, że te Instytucje (czy stowarzyszenia), się w końcu spotkają i ich współpraca zaowocuje nowymi treściami, a wkońcu uzyskaniem przez Szczecin tego zaszczytnego tytułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tytul orginału "Szczecin ESK 2016. Czekanie na współpracę i wyjście do mieszkańców", to gwoli wyjaśnienia. Spotkały mnie już być może słuszne zarzuty, że ekipa SIK Szczecin 2016 to działcze i twórcy kultury a nie urzędnicy. Jednak wiekszość stanowisk w ekipie to stanowiska typowo urzędnicze a "urzędnicy" pisałem w kontekście sposobu działania "czekania aż ktoś się do nas zgłosi to rozpatrzymy jego sprawę". Przykład: w odpowiedzi na moją propozycję skontaktowania się SIK Szczecin 2016 z STK, dostałem maila z 26 listopada 2009 r "Dzień Dobry: Zapraszamy do zaprezentowania projektu na naszych Poniedziałkach Konsultacyjnych, które odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 12:00 i 17:00 w willi Lentza. Do czwartku zbieramy zapisy, co do terminu, godziny i treści przedstawianego pomysłu. Z poważaniem Marta Kowalska. Czyż nie jest to działanie typowo urzędnicze, a gdzie telefon, osobisty kontakt z tym zasłużonym dla Szczecina Stowarzyszeniem (Szczecińskim Towarzystwem Kultury).

Ps. Inka jak zwykle napisałaś wspaniale, a nie chaotycznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.03.2010 16:04

Ależ to wszystko chaotycznie napisałam , niech mi pan wybaczy Zdzisławie , Tak to jest kiedy pisze się z doskoku, w przerwie miedzy mieszaniem w garnku a pastowaniem podłogi

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.03.2010 12:44

Od lat brakuje dialogu miedzy rządzącymi Szczecinem a mieszkańcami. Urzędnicy wiedzą lepiej co jest potrzebne Szczecinowi? Gdyby wreszcie zaczęto myśleć perspektywicznie! MON przedstawił plany wyprowadzenia 12 Brygady Zmechanizowanej , to przeciez następny 1000 ludzi opuści Szczecin a to strata tyluż o strata nie tylko 1000 podatników a jednocześnie klientów sklepów i usługobiorców.Maja oni rodziny, także mieszkania wykupione w mieście . Radni postanowili zaprotestować i zwołują nadzwyczajna sesje na Wielki Piątek - obawiam się tylko ze skończy się to " wspólnym jajeczkiem" Oficerowie ze Szczecina zastanawiają się, czy lokalni politycy są naprawdę zainteresowani ich losem, czy też chcą na tej sprawie zbić kapitał polityczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

widzę, że zapał taki jak w Lublinie do niedawna, bo teraz zaczyna się coś już dziać ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Urzędnicy zrobią to sami?", no nie wiem czy im się to uda. Świetny tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.