Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26296 miejsce

Szczecin i street art. Czy graffiti to już sztuka?

Ktoś kiedyś nazwał graffiti ubogim krewnym malarstwa. Czy miał rację? Czy to już sztuka?

Graffiti na kontenerze / Fot. Elżbieta SadowskaJeszcze niedawno „bazgroły”, które malowali na ścianach nazywający siebie na wyrost grafficiarzami, denerwowały swoją odmiennością, a często też zwykłym prostactwem. Na szczęście dla Szczecina do akcji wkroczyli utalentowani malarze, których prace można już nazwać sztuką. To typowe graffiti, ale i tzw. street art, stąd np. murale na ścianach szczecińskich budynków.

W Szczecinie, właściwie na każdym kroku, można zobaczyć dzieła grafficiarzy; są na murowanych ogrodzeniach, garażach, przejściach podziemnych, filarach mostów, na murach i na ścianach domów.

Graffiti na garażach / Fot. Elżbieta SadowskaPodczas finału regat, w 2007 roku, powstała Morska Strefa Graffiti w Szczecinie. Artyści ze Szczecina, Warszawy, Krakowa i z Niemiec na filarach Trasy Zamkowej stworzyli niecodzienne obrazy. W stylu graffiti namalowali liczące kilkaset m2 dzieła sztuki, tematyką nawiązujące do tradycji morskiej. W następnych latach podczas Eco Graffiti Jam vol. 4, malarze z Polski, z Niemiec i Czech dokończyli rozpoczęte wcześniej dzieło.

Graffiti na filarach mostu Trasy Zamkowej / Fot. Sadowska ElżbietaCoraz częściej graffiti przybiera formę sztuki użytkowej, wykonywanej na zamówienie. Akcji „To nie krasnoludki palą śmieci”, Fundacji Ekologicznej Arka i Planety Egos, swoje graffiti poświęcił „Lump”, malując ścianę domu przy ul. Kolumba. Niedawno na budynku przy ul. Powstańców Wielkopolskich przybyło kolejne graffiti ze stylizowanym koniem trojańskim i napisem Neverending Story.


Graffiti na ścianie domu / Fot. Sadowska ElżbietaGraffiti na ścianie domu / Fot. Elżbieta SadowskaGraffiti na drzwiach sklepu / Fot. Elżbieta Sadowska


Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zygmunt Madeja
  • Zygmunt Madeja
  • 14.09.2012 19:07

Street art. to Koń Trojański graffiti.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nagle tak cicho zrobiło się moim świecie, bez ciebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magdalena Trybik
  • Magdalena Trybik
  • 27.02.2012 19:15

Rzeczywiście, tematyczne graffiti na filarach mostu to świetny pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.