Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15460 miejsce

Szczecin. Inwestować w kulturę czy rozwój turystyki?

Szczecin podjął się ambitnej próby rywalizacji o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dzisiaj już wiemy, że Szczecin nie przebrnął wstępnych eliminacji. Może zamiast inwestować w kulturę, powinniśmy rozwijać infrastrukturę turystyczną i inwestować w rozwój turystyki?

Dzisiaj już wiemy, że Szczecin nie przebrnął wstępnych eliminacji, m.in dlatego, że nie ma doświadczenia w organizowaniu wielkich imprez kulturalnych. I pomimo deklaracji Komisji Europejskiej, że miasto otrzymuje tytuł przede wszystkim za program, który zamierza realizować, a nie za dotychczasowe zasługi i potencjalne możliwości, program Szczecina nie znalazł uznania w oczach komisji konkursowej.

W materiałach unijnych wspomina się, że jednym z głównych celów programu Europejskiej Stolicy Kultury jest udział mieszkańców danego miasta. Niestety, Instytucja Samorządowa Szczecin 2016, nie potrafiła włączyć do tej idei całego społeczeństwa Szczecina, zamykając się w kręgu ok. 600 osób zainteresowanych tematem (patrz: Szczecin Europejską Stolicą Kultury 2016. Urzędnicy zrobią to sami?)

I być może to jest odpowiedź na zadane w tytule pytanie, jeżeli w 300-tysięcznym mieście, zainteresowanych rozwojem kultury jest tylko ok. 600 osób, które utożsamiają się z kulturalną atmosferą tego miasta, a marki kulturalne Szczecina, pomimo swojego potencjału, są niemal nierozpoznawalne w Polsce i za granicą, może trzeba szukać innych kierunków rozwoju miasta Szczecina.

Mieszkańcy uważają Szczecin za miasto pozbawione tożsamości, prowincjonalne, bez wielkomiejskiej atmosfery, bez serca miasta. Szczecin nie jest atrakcją dla turystów, jak i dla wypoczywających szczecinian. A przecież Szczecin spełnia wszelkie kryteria, posiada odpowiednie atrakcje turystyczne, aby zostać miastem atrakcyjnym turystycznie (patrz: Szczecin powinien być mekką turystyczną)

Jeżeli nie zostaniemy Europejską Stolicą Kultury 2016, ani nawet Europejską Zieloną Stolicą w 2012 i 2013 r. (patrz: Szczecin wystąpił o miano nie tej stolicy co trzeba?) może zamiast inwestować w kulturę, powinniśmy rozwijać infrastrukturę turystyczną i inwestować w rozwój turystyki? Dla interesu miasta jest to korzystniejsza inwestycja, gdyż w przyszłości może przynieść wiele korzyści, jakich niestety nie da raczkująca kultura w Szczecinie.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Inwestowanie w turystykę i infrastrukturę turystyczną, będzie z większą korzyścią dla miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.