Facebook Google+ Twitter

2 miejsce

Szczecin. Jak się żyje na Golęcinie

Mieszkańcy przedwojennych budynków czynszowych Golęcinie, nie mają łatwego życia.

Stare, niefunkcjonalne bramy / Fot. Zdzisław SadowskiStare, niefunkcjonalne bramy w budynkach, nie remontowane od dziesiątków lat klatki schodowe, niezabezpieczone szafki (skrzynki) prądowe, brak łazienek, wspólne ubikacje na korytarzu, wspólna pralnia na podwórzu, obskurne oficyny i sutereny, niskie piwnice (trzeba chodzić pochylony), zaniedbane, obskurne nieoświetlone podwórza, na którym mieszkańcy mają swoje szopki (składziki) i trzymają też samochody, to norma dla tego typu zabudowy, w północnych dzielnicach Szczecina.

W większości tych budynków funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa, w której ZBiLK (czytaj miasto) ma większość udziałów. Odrapane klatki schodowe / Fot. Zdzisław SadowskiWydawać by się mogło, że decyzja o remoncie budynku z przyległościami (podwórkiem), zależy przede wszystkim od uchwał wspólnoty, jednak w budynkach tylko pojedyncze mieszkania mają właścicieli, gdyż miasto wstrzymało wykup mieszkań przez mieszkańców, informując że mieszkania w budynkach są przeznaczone na wynajem.

Stawia to mieszkańców budynków na Golęcinie w niekorzystnej sytuacji, nie mogą wykupić od miasta swoich mieszkań, co z kolei stawia pod znakiem zapytania modernizacje mieszkań. Zaniedbane podwórka / Fot. Zdzislaw SadowskiNie mogą się doprosić remontu klatek schodowych, bram wejściowych, doprowadzenia do stanu używalności podwórek , bo ZBiLK zgania wszystko na wspólnotę mieszkaniową, w której ma większość udziałów (mniejszość pojedynczy właściciele mieszkań) a więc decydujące zdanie.

Ubikacje na półpiętrach / Fot. Zdzisław SadowskiMieszkańcy Golęcina nie mogą się też doprosić jakiejkolwiek pomocy ze strony miasta: chociażby uzupełnienia (budowy) brakującego około 160 m odcinka nabrzeża Odry, który zapobiegłby wiecznemu zalewaniu ogrodów działkowych podczas każdej cofki i większej ulewy. Nie mogą się nawet doprosić dowiezienia na koszt miasta, zbędnej ziemi z wykopów, aby przynajmniej podnieść zbyt niski poziom swoich działek (ok. 0,5 poniżej poziomu ul. Wiszesława). A właśnie większość mieszkańców budynków przy ul. Wiszesława, ma tu swoje ogrody.

Gdyby to jeszcze były wszystkie problemy mieszkańców tej dzielnicy, można by je uznać za normę w peryferyjnej dzielnicy miasta, jednak jednym z największych problemów mieszkańców tej dzielnicy jest hałas i drgania podłoża (które czuć na chodnikach i w mieszkaniach) podczas przejazdu ulicami tirów z nawozami sztucznymi z Polic i Fosfanu. Nie wiem czy ktoś badał natężenie ruchu tirów (ja podczas 5-minutowego oczekiwania na tramwaj doliczyłem się 4 przejeżdżających tirów), hałasu i drgań (czułem jak drga chodnik na przystanku) podczas ich przejazdu.Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

To dzielnica mojego dzieciństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tak jest w większości podmiejskich dzielnic Szczecina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A Rady Osiedla tylko urzędują?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.