Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

45133 miejsce

Szczecin. Katedra św. Jakuba Apostoła - najważniejszy kościół miasta

Wjeżdżających do Szczecina przez Most Długi, wita wzniesiona na wzgórzu katedra św. Jakuba. Bazylika archikatedralna świętego Jakuba, to najważniejszy kościół miasta.

Katedra św. Jakuba przy wjeździe do Szczecina / Fot. Elżbieta SadowskaHistoria katedry sięga początków XII wieku, gdy został tu wzniesiony kościół (jeszcze jako drewniana budowla na wzgórzu), poza obwarowaniami miasta. Ufundował ją bogaty mieszczanin Beringer z Bambergu, który potraktował nową świątynię jako wotum za dzieło misyjne ewangelizacji Pomorza, dokonane przez jego słynnego rodaka - Ottona z Bambergu, zwanego "apostołem Pomorza".
W 1187 roku biskup Zygfryd dokonał konsekracji kościoła św. Jakuba Apostoła, nadając świątyni wiele przywilejów i oddając w opiekę benedyktynom z Bambergu.

Katedra św. Jakuba w całej okazałości. / Fot. Elzbieta SadowskaW następnych latach nastąpiły kolejne fazy rozbudowy świątyni: w XIII i XIV wieku wzniesiono dwuwieżowy masyw zachodni, rozpoczęto też budowę kościelnego chóru. Po 1380 roku do nawy południowej dostawiono rząd kaplic, stosując wystrój dekoracyjny, charakterystyczny dla warsztatu mistrza Henryka Brunsberga ze Szczecina.

Jednak w 1456 roku, pod naporem huraganu, runęła wieża południowa, co pociągnęło za sobą zniszczenie sklepień w przęsłach zachodnich. Prace przy odbudowie wieży, prowadzone przez mistrza Jana Benecke, zakończone zostały w 1503 roku. Główny ołtarz katedry / Fot. Sadowska ElżbietaByła to właściwie generalna przebudowa masywu zachodniego. Zrezygnowano z tradycyjnego układ 2-wieżowego, wprowadzając rozwiązanie jednowieżowe.

W 1534 roku sejmik w Trzebiatowie wprowadził, jako obowiązującą w księstwie, religię luterańską. W 1677 roku, w czasie wojny szwedzko-pruskiej, kościół został poważnie uszkodzony i zniszczony przez pożar. Zniszczenia te doprowadziły do likwidacji wszystkiego, co było pokatolickie, między innymi 52 ołtarzy średniowiecznych.

Czytaj dalej --->


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.