Facebook Google+ Twitter

Szczecin. Merchant już w doku

Dwa dni temu byłem świadkiem widowiskowego obracania statku Merchant na obrotnicy Golęcino (na rzece Odrze), przed wstawieniem go do doku Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia".

Merchant w trakcie obracania / Fot. Andrzej SadowskiObrotnice to najszersze miejsca na rzekach (ciągach wodnych), które mają odpowiednią szerokość i głębokość aby można było holownikami obrócić statek. Na przykład: statek płynie Odrą od morza na południe do doku w Szczecinie, przed wejściem na dok trzeba go odwrócić dziobem do morza, aby po remoncie mógł samodzielnie zejść z doku i popłynąć w stronę morza.

Przy okazji parę słów o SSR „Gryfia”. Pomimo kryzysu w transporcie morskim, Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia zakończyła ubiegły rok z zyskiem. Stocznia wyremontowała w roku ubiegłym 173 jednostki, były to głównie drobnicowce, masowce, tankowce oraz chłodnicowce i statki typu ro-ro. Nadal głównymi klientami stoczni są armatorzy z Norwegii, Niemiec, Danii, Rosji, Cypru i Polski.

Niedawno, 27 lipca br., odbyło się w stoczni przekazanie szóstego patrolowca dla Królestwa Norwegii. Ostatni, siódmy, powinien opuścić stocznię w IV kwartale tego roku. Pięć wcześniejszych jednostek opuściło Gryfię w latach 2006-2007.

Merchant już w doku / Fot. Andrzej SadowskiW październiku 2009 r. Gryfia wygrała przetarg na dokończenie budowy statku B 178-I/23, którego budowę rozpoczęła upadła Stocznia Szczecińska Nowa. Zleceniodawcą jest warszawska spółka Aranda, właściciel statku. Realizacja przez Stocznię Gryfia tak dużego kontraktu pozytywnie wpłynie na jej sytuację finansową.

Dla budowy tak specjalistycznego zadania produkcyjnego SG pozyskała inżynierów i budowniczych statków m.in. z byłej Stoczni Szczecińskiej Nowa. W budowie uczestniczyć będzie wiele firm kooperujących ze stocznią z terenu Szczecina i okolic. Przewidywany termin oddania statku zaplanowano na przełomie 2010/11 r.

Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia jest jedną z największych stoczni remontowych w Polsce. Zatrudnia ok. 1100 osób . Oczywiście budowa nowych jednostek nie jest podstawową działalnością stoczni, którą są dalej remonty okresowe, poawaryjne i atestowe statków.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Też widziałem w tym miejscu, obracanie statków na Odrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z całym szacunkiem, ale obrotnice występują nie tylko na rzekach... Występują również np. na redzie portowej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.