Facebook Google+ Twitter

Szczecin. Miasto niewykorzystanych szans

Kiedy wreszcie Szczecin i szczecinianie wykorzystają swoją wielka szansę.

Opowiadał mi szwagier, który w 1986 r uciekł z Polski i wylądował w Dortmundzie: "Po 2 latach ściągnąłem do Dortmundu rodzinę (żonę i dwóch małych synów), przyjechali prawie na gotowe. W tym czasie miałem już wynajęte, umeblowane i wyposażone mieszkanie i stałą pracę. Nawet w Zagłębiu Ruhry, o wysokim stopniu bezrobocia, udało się też po niedługim czasie, znaleźć pracę dla żony pielęgniarki. Gorzej było ze mną, stała praca się skończyła i udawało mi się zatrudniać tylko dorywczo. Dzisiaj po latach, przez które żona cały czas pracowała, znajomi uznali za niepodważalny pewnik, że to żona mnie ściągnęła do Niemiec a ja nie mogę się odnaleźć w tej nowej sytuacji".

Dlaczego o tym piszę? Bo niedawno czytałem, że jakaś komisja Unii Europejskiej ustalała czy ustaliła osoby i miejsca (wydarzenia), które zmieniły Europę i Świat. Wśród osób zapisano Lecha Wałęsę, wśród miejsc (wydarzeń) Stocznię Gdańską i Strajk Gdański w 1980 r (być może dlatego Unia oszczędziła Stocznie Gdańską).

Wygląda to tak, jakby w Szczecinie nie podpisano pierwszego porozumienia strajkowego w sierpniu 1980 r, jakby strajk w Szczecinie nie miał przywódcy, jakby wrocławski MKS nie przyłączył się do szczecińskiego, jakby strajk w porcie szczecińskim w sierpniu 1988 r nie przyczynił się walnie do zwołania Okrągłego stołu.

Wygląda na to, że Szczecin (i jego czołowi przedstawiciele) wtedy i dzisiaj nie ma siły przebicia, że społeczność Szczecina chce zapomnieć, wyrzucić z pamięci nawet te chwalebne wydarzenia z czasów rządów komuny. Dzisiaj nie zdajemy sobie z tego sprawy, że po latach rozbicia, te strajkowe zrywy zintegrowały, zespoliły po raz pierwszy społeczność Szczecina.

Niespodziewanie wskazały też naszych sprzymierzeńców: społeczeństwo Wrocławia, o czym już wszyscy jakby zapomnieli. Szczecin nigdy nie wykorzystał szansy bliższej współpracy z Wrocławiem.

Szczecińska społeczność nie gloryfikuje własnych bohaterów (już woli im przywalić), miasto nie wykorzystuje szansy zapisania się w historii Europy, nie uświęca swojej chlubnej przeszłości,
nie potrafi turystycznie wykorzystać walorów i unikatowości miasta. Nasi przedstawiciele, chociażby znaleźli się w najwyższych kręgach władzy, nie potrafią promować i dbać o interesy rodzinnego miasta.


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 31.03.2010 12:24

Oczywiście ,że nie wszyscy Zdzisławie- gdyby było inaczej Szczecin stałby się pustynią . Dlaczego jednak tak trudno wykrzesać jakąś iskrę z mieszkańców ? Dlaczego nikt nie ma pomysłu na Szczecin ? Wcześniej pod jednym z twoich art. Napisałam o WSPÓLNEJ debacie wszystkich środowisk i jasnego określenia czego potrzeba w Szczecinie by wreszcie go wyrwać z tego marazmu w którym się pogrąża . link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Inko, może nie wszyscy. Tadeusz Białecki, który napisał (z Lucyną Turek-Kwiatkowską) "szczecński elementarz" pt. "Szczecin stary i nowy" i byl redaktorenm naczelnym "Encyklopedii Szczecina", napisał swoj świetny pamietnik "Szczecin, przystanek na całe życie". Może gdybyśmy tak zaczęli traktować Szczecin, byłoby lepiej dla nas i dla Szczecina.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.03.2010 09:20

Smutna to prawda , Szczecin nie może odnaleźć się w nowej sytuacji , chociaż ta " nowa sytuacja " trwa już prawie 30 lat. Dlaczego tak się dzieje, zastanawiałam sie nie raz. I żadna rozsądna myśl nie wpada mi do głowy , oprócz tej jednej, Szczecin i jego mieszkańcy to miasto bez tożsamości. Polski Szczecin ma 60 lat, mieszkańcy to ludzie ze wszystkich zakątków nie tylko Polski ale także świata .Kiedyś rozmawiałam z mieszkańcem Stargardu , powiedział mi ,ze po wojnie wracał z Buchenwaldu , zatrzymał sie w Świnoujściu i może by nawet tam mieszkał do śmierci gdyby mu krowa nie uciekła przez granice do Niemiec Wtedy pomyślał ze jeśli krowa może spokojnie przejść, to Niemcy tez mogą wrócić do Świnoujścia .Grecy, Francuzi, Ukraińcy, Niemcy, Litwini to nacje zamieszkujące nasz region a każda z nich żyje we własnym świecie. Podobno jednak możemy sie pochwalić tym ,że mieszkańcy regionu mówią najczystszą polszczyzną . Nie wynika to jednak z miłości do języka a raczej z tego ,że w tym powojennym , międzynarodowym tyglu jakim był region , jakoś dogadać się trzeba było!. Stocznia to motor i siła napędowa miasta i stoczniowcy słuchający marynarzy i ich opowieści o eldorado jakim jest zamknięty przed nimi zachód. Jednak pomimo pozornej stabilizacji w ludziach tłukła się myśl - to nie jest moje miejsce na ziemi . Przeważająca część traktowała Szczecin jako przystanek w swojej podroży przez życie a inni jako trampolinę by odbić się i wskoczyć na jakiś stołek - byle bliżej Warszawy . Dzis stoczni nie ma - bo kto miał o nią walczyć ? Rybołówstwo- sławny Gryf? Nie istnieje! Szkoły morskie ? Jeszcze są , kształcą młodych marynarzy dla obcych armatorów bo nasza flota jaka jest każdy widzi.Szczecin z ogromnym bezrobociem, wciśnięty w kąt kraju. czeka na swoją szansę i ludzi którzy powiedzą - to moje miejsce na ziemi. Tylko ,że jakoś tych ludzi jest mało. Czyżby im było nie po drodze do Szczecina ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.