Facebook Google+ Twitter

Szczecin. Miasto pozbyło się kłopotu, a budynki w centrum niszczeją

Wykup mieszkań komunalnych daje miastu przynajmniej dwie istotne korzyści: wpływy do budżetu i przerzucenie problemu utrzymania i remontów budynków na wykupujących lokale najemców.

Gdy zmniejszało się zainteresowanie wykupem mieszkań komunalnych miasto zwiększało bonifikaty, aby zachęcić mieszkańców do wykupu mieszkań. W ten sposób mieszkania komunalne zostały wykupione przez najemców, tworząc z mocy prawa wspólnoty mieszkaniowe.

I chociaż najemca wykupywał przede wszystkim mieszkanie (wycena rzeczoznawcy dotyczyła mieszkania, nie stanu technicznego budynku), dostawał też „setną” część udziału w nieruchomości wspólnej (grunt, część wspólna budynku, urządzenia). A zgodnie z ustawą o własności lokali (art 12 ust. 2 uwl), współwłaściciele nieruchomości wspólnej, partycypują w kosztach jej utrzymania i remontach zgodnie z posiadanymi udziałami.

Większość mieszkańców wyremontowała swoje wykupione mieszkania własnym sumptem, jednak stan zewnętrzny i wewnętrzny (klatki schodowe, instalacje, piwnice itp) budynków pozostawia wiele do życzenia. Wydawałoby się, że o stan techniczny i wygląd budynku powinna zadbać miasto/gmina, która ma największy udział (dochodzący do 50 procent), jednak ta nie pali się, aby wspomóc wspólnoty mieszkaniowe w kosztach remontu, jeśli te przekraczają ich możliwości finansowe.

Wręcz przeciwnie, zaległości gminy Szczecin wobec wspólnot mieszkaniowych z tytułu funduszu remontowego wynoszą ok. 50 proc wszystkich zobowiązań, sięgając kwoty 9 mln zł, blokując podjecie prac remontowych przez wspólnoty. Zarządcy wspólnot złożyli w sądach pozwy przeciwko miastu i miasto przegrało. Musi spłacić dług, ale ZBiLK nie ma pieniędzy.


Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Temat nadal aktualny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż przykro patrzeć na stan budynków mieszkalnych w centrum miasta!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kłopot przeszedł na lokatorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

He he he , a po roku mogło się wiele zmienić !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytaj też artykuły Elżbiety: 1. Szczecin. Namiastka czy prawdziwy rynek miejski 2. A to Szczecin właśnie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystarczy w centrum miasta, skręcić w boczną uliczkę, aby poznać prawdę o odnawianiu kamienic.

Komentarz został ukrytyrozwiń
emeryt
  • emeryt
  • 23.03.2012 21:55

Artykuł mało obiektywny .Wspólnoty mieszkaniowe sukcesywnie odnawiają kamienice w centrum i nie tylko. Wiecznie pani krytykuje swoje miasto . Mieszkańcy okolicznych miejscowości pokazują tu w necie piękno Szczecina a pani szuka dziury w całym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystarczy zapuścić się w boczne ulice śródmieścia, aby zobaczyć Szczecin "od podwórka".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.