Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18093 miejsce

Szczecin. Namiastka czy prawdziwy rynek miejski

Jednym z największych mankamentów turystycznych Szczecina jest wg wiecznych malkontentów brak barokowej fary, prawdziwego rynku staromiejskiego (chociaż mamy w mieście kilka ratuszy, w tym dwa w centrum) i typowego Starego Miasta.

Ozdoba pl. Orła Białego - barokowa fontanna / Fot. Elżbieta SadowskaAby zrozumieć brak zwartej średniowiecznej zabudowy w centrum Szczecina, trzeba wiedzieć, że Szczecin do 1873 pełnił rolę twierdzy. Dopiero w 1873 r. zburzono w nim obwarowania i miasto przestało pełnić rolę fortu. To wtedy, za kadencji burmistrza Hermana Hakena, narodził się obecny wizerunek Szczecina. Chociaż zmieniony jeszcze, gdy podczas II wojny światowej zabudowa miasta została zniszczona w 60-70 proc. Najbardziej ucierpiały fabryczne tereny nad Odrą oraz zabudowa w centrum miasta, w tym dawna Starówka.

Po wojnie rozebrano wiele zburzonych budynków, w tym wiele zabytkowych (cegły poszły na odbudowę Warszawy) i dobudowano w ich miejsce powojenną zabudowę, nie za bardzo pasującą architektonicznie do starej zabudowy. Nie tylko dobudowywano nowe budynki i obiekty, ale też na pozostałych po zniszczonych budowlach konstrukcjach obudowywano nowe, tak jak w wypadku secesyjnej, eleganckiej kamienicy, którą stworzono na modernistycznym, żelbetonowym gmachu Polmozbytu przy pl. Orła Białego.

Mimo tych problemów, w Szczecinie jest kościół pełniący rolę szczecińskiej fary - Bazylika mniejsza pw. Świętego Jana Chrzciciela, zbudowana w latach 1888-90 (była to wówczas jedyna świątynia katolicka w protestanckim Szczecinie). Jeżeli chodzi o Stare Miasto, to obecnie plac Orła Białego jest najbardziej malowniczym skupiskiem zabytków barokowych w Szczecinie, poprzetykanych jednak powojenną zabudową.

Niestety na placu, który mógłby stanowić namiastkę szczecińskiego rynku miejskiego, stoi m.in wspomniany wyżej gmach Polmozbytu, a na miejscu kamienic pośrodku placu (rynku) wyrosły drzewa. Wybudowano tam też parking. Ozdobą placu Orła Białego jest fontanna, posąg Flory i zabudowa zachodniej strony placu, do której powróciły banki.


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ewa Ratajczak
  • Ewa Ratajczak
  • 31.12.2011 16:00

Przydała by się chociaż namiastka, żeby można ja było pokazywać odwiedzającym miasto!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Szczęsny
  • Adam Szczęsny
  • 18.05.2011 21:02

Władza karmi nas ciągle namiastkami: demokracji, demokratycznymi wyborami, odpowiednią najniższą płacą!, wszędzie namiastki: redakcja każe nam wierzyć, że nasze wypociny, to dobra dziennikarska robota. A może lepsza namiastka, niż brutalna prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał Kaproń
  • Michał Kaproń
  • 17.05.2011 16:34

Pani Elżbieto!
Śpieszę do Pani z wieścią, że budynek Polmozbytu znajduje się najprawdopodobniej w rękach prywatnych, i to właścicieli należy winić za jego stan. Właścicielami są prawdopodobnie właściciele sieci The best Restaurants Panowie Golemowie słynący z dosyć luźnego podejścia do estetyki. Ponadto, wyburzenie Polmozbytu jest niemożliwe a sama jego idea jest funta kłaków warta, bo jak sama Pani wcześniej wspomniała była to przedwojenna, secesyjna siedziba Trompetter & Geck, której wyburzenie zniszczyłoby pierwotną tkankę Rossmarkt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.